News
Trendovi i predviđanja: djelomičan porast emisija u EU-u zbog oporavka nakon pandemije i energetske krize
- Bulgarian (bg)
- Czech (cs)
- Danish (da)
- German (de)
- Greek (el)
- English (en)
- Spanish (es)
- Estonian (et)
- Finnish (fi)
- French (fr)
- Croatian (hr)
- Hungarian (hu)
- Italian (it)
- Lithuanian (lt)
- Latvian (lv)
- Maltese (mt)
- Dutch (nl)
- Polish (pl)
- Portuguese (pt)
- Romanian (ro)
- Slovak (sk)
- Slovenian (sl)
- Swedish (sv)
Ušteda energije i jačanje obnovljivih izvora ključni su, ne samo za rješavanje neposredne energetske krize, već i za postizanje klimatske neutralnosti
Na temelju podataka iz izvješća EEA-a
. nakon dugog razdoblja smanjenja emisija stakleničnih plinova u Europi, gospodarski oporavak nakon mjera ograničenog kretanja zbog Covida-19 doveo je do porasta emisija, posebno u sektorima prijevoza, industrije i opskrbe energijom. U kontekstu prijeteće energetske krize i visoke cijene plina, u sektoru opskrbe energijom došlo je do djelomičnog prelaska na goriva s većim udjelom ugljika, dok je snažan rast obnovljive energije zabilježen prijašnjih godina oslabio u 2021. Kako bi se zaustavio taj trend, ključno je da se sadašnjim odlukama o energetskoj infrastrukturi obuhvati cilj klimatske neutralnosti u budućnosti kako bi se izbjeglo dugoročne učinke ovisnosti o ugljiku.„U mjesecima i godinama koji dolaze bit će potrebne značajne aktivnosti kako bi se osiguralo da države članice EU-a donesu ambiciozne planove za smanjenje emisija kojima bi se ispunilo klimatske ciljeve EU-a. Iako su potrebne kratkotrajne mjere za veću opskrbu energijom ove zime, ta ulaganja za posljedicu ne bi smjela imati dugoročnu ovisnost o fosilnim gorivima. Ušteda energije i jačanje obnovljivih izvora ključni su, ne samo za rješavanje neposredne energetske krize, već i za postizanje klimatske neutralnosti” kaže Hans Bruyninckx, izvršni direktor EEA.
Porast emisija i potrošnje energije
Prema preliminarnim podatcima koje su prijavile države članice EU-a, emisije stakleničnih plinova porasle su za 5 % 2021. u odnosu na 2020., uključujući međunarodni zračni promet. Taj je porast emisija s druge strane još uvijek ispod razine prije pandemije bolesti Covid-19 iz 2019.
Procjene ukazuju na porast potrošnje energije 2021. u području potrošnje i primarne i finalne energije od 6 % odnosno 5 % u odnosu na 2020. Potrošnjom primarne energije mjeri se potražnja za energijom, dok se finalna potrošnja energije odnosi na energiju koju krajnji korisnici doista koriste. To povećanje potrošnje energije uglavnom se može pripisati gospodarskom oporavku. Učinak rasta cijena energije na podatke o godišnjoj potrošnji 2021. još se ne može utvrditi, no očekuje se da će biti jasnije 2022.
Preliminarni podatci ukazuju na to da je 2021. ukupan udio obnovljivih izvora energije u Europi ostao na 22 % potrošnje energije, što je usporilo inače snažan rast posljednjih godina. To se može objasniti manjim udjelom energije vjetra i hidroenergije u 2021. s istovremeno većom potrošnjom energije.
Godina ispred nas ključna je za napredak prema ostvarivanju ciljeva do 2030.
U godinama koje su pred nama bit će potrebno održati znatna smanjenja emisija u odnosu na svaku prethodnu godinu kako bi se dugoročno postigla klimatska neutralnost. Europskim propisom o klimi cilj smanjenja emisija stakleničkih plinova do 2030. povećan je na najmanje 55 % u odnosu na razine iz 1990. Europski parlament i države članice trenutačno pregovaraju o sveobuhvatnom paketu „Spremni za 55 %”, uzimajući u obzir i predloženi plan RePower EU iz 2022.
Kako bi se postigao cilj od 55 % neto emisija stakleničkih plinova do 2030., emisije bi se u prosjeku trebale smanjiti za 134 milijuna tona ugljikova dioksida (MtCO2 eq) godišnje u odnosu na procijenjene razine iz 2021. To je više nego dvostruko više od prosječnog godišnjeg smanjenja ostvarenog u razdoblju od 1990. do 2020. Svi sektori moraju znatno pojačati napore za smanjenje emisija stakleničkih plinova. Osim toga, mora se povećati smanjenje CO2 korištenjem ili prenamjenom zemljišta i šumarstvom da bi se preokrenuo trenutačni trend smanjenog ponora ugljika u EU.
Istodobno bi se potrošnja energije trebala znatno smanjiti tijekom sljedećih godina, dok novopredloženi cilj za 2030. u kontekstu plana REPower EU zahtijeva više nego dvostruko veće godišnje uštede energije u razdoblju 2022. – 2030. To se odnosi i na obnovljivu energiju: od 2005. udio obnovljive energije u konačnoj bruto potrošnji energije u Europi prosječno se povećavao za 0,8 postotnih bodova svake godine. Taj bi se broj trebao povećati na 2,5 postotnih bodova godišnje do 2030. kako bi se ostvario viši cilj od 45 % obnovljive energije predložen u planu REPowerEU.
Iako je na razini država članica već postignut znatan napredak, postojeće politike i mjere nisu dovoljne za postizanje novih ambicioznih klimatskih i energetskih ciljeva. Do sredine 2023. države članice dostavit će nacrte svojih ažuriranih nacionalnih energetskih i klimatskih planova. Time će im se omogućiti da uvedu dodatne mjere i razviju planove za razdoblje do 2030. koji odražavaju nove ambicije EU-a i njegov cilj klimatske neutralnosti.
EEA’s climate and energy package:
- ‘Trends and Projections in Europe 2022’ – Assessment of EU progress towards its climate and energy targets
- EEA Climate and Energy website on EU progress towards its 2030 goals (data and assessments)
- Technical annex about EU climate and energy data and targets
- Preliminary dataset on EU greenhouse gas emissions in 2021
- Preliminary dataset on EU renewable energy shares in 2021
- Preliminary dataset on EU energy efficiency in 2021
- Dataset on national greenhouse gas emissions projections
- Greenhouse gas emissions under the Effort Sharing Decision (ESD)
Updated climate and energy indicators:
- Greenhouse gas emission intensity of fuels and biofuels for road transport in Europe
- Greenhouse gas emissions under the EU Emissions Trading System
- Share of energy consumption from renewable sources in Europe
- Greenhouse gas emission intensity of electricity generation in Europe
- Primary and final energy consumption in Europe
- Greenhouse gas emissions from transport in Europe
- Use of renewable energy for transport in Europe
- Total greenhouse gas emission trends and projections in Europe
- Greenhouse gas emissions from agriculture in Europe
- Greenhouse gas emissions from land use, land use change and forestry in Europe
- Progress towards national greenhouse gas emissions targets in Europe
- Greenhouse gas emissions from energy use in buildings in Europe
- New registrations of electric vehicles in Europe
Permalinks
- Permalink to this version
- 091c27412328437e969136ab088e2909
- Permalink to latest version
- RSX41VIKT7
Geographic coverage
Temporal coverage
For references, please go to https://www.eea.europa.eu/highlights/trendovi-i-predvidanja-djelomican-porast or scan the QR code.
PDF generated on 2023-01-31 18:27
Radnje vezane za dokument
Podijelite s drugima