következő
előző
tételek

Hírek

Európai levegőminőségi mutató: a levegőminőségre vonatkozó aktuális információ egy kattintással elérhető

Nyelv megváltoztatása
Hírek Publikálva / Megjelentetve 2017. 11. 16. Utolsó módosítás 2023. 09. 20.
4 min read
Photo: © Kapitalist63 /Flickr
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) és az Európai Bizottság által ma bevezetett, új európai levegőminőségi mutató lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy ellenőrizzék az európai nagyvárosok és régiók aktuális levegőminőségét. A mutatót olyan új, országonkénti adatlapok kísérik, amelyek az EEA tagországoknak frissített levegőminőségi információt nyújtanak.

Az EEA és az Európai Bizottság új online szolgáltatásaként az európai levegőminőségi mutató az Európa-szerte több mint 2000 levegőminőségi megfigyelőállomás által elvégzett mérések alapján az aktuális levegőminőségi helyzetről ad tájékoztatást.

A mutató olyan interaktív térképet tartalmaz, amely megfigyelőállomásokra lebontva mutatja a levegőminőség helyi állapotát az emberek egészségét és a környezetet károsító öt fő szennyezőanyag alapján: szálló por (PM2.5 és PM10), talaj közeli ózon (O3), nitrogén-dioxid (NO2) és kén-dioxid (SO2).

A felhasználók kinagyíthatnak bármely európai várost vagy régiót és arra rákereshetnek annak érdekében, hogy ellenőrizzék az általános levegőminőséget és a fő szennyezőanyagonkénti méréseket. A mutató az egyes, a térképen színes ponttal megjelölt megfigyelőállomások vonatkozásában az öt szennyezőanyag bármelyikére vonatkozó legrosszabb értékelésnek megfelelő, általános értékelést mutat.

„Az új európai levegőminőségi mutató a polgárok számára könnyen hozzáférhetővé teszi az egészségükre esetlegesen közvetlen hatást gyakorló, a helyi levegőminőségre vonatkozó információt. Ez, a mindenki számára elérhető információ az emberek egészségének különösen a nagyvárosokban történő megőrzéséhez szükséges párbeszéd és döntések szempontjából jelent fontos alapot.” – nyilatkozta Hans Bruyninckx, az EEA ügyvezető igazgatója, amikor a mai napon bemutatta a mutatót az Európai Bizottság által Párizsban megszervezett Tiszta levegő fórumon.

Karmenu Vella, a környezetpolitikáért, a tengerügyekért és a halászati politikáért felelős uniós biztos szintén üdvözölte a mutatót és úgy nyilatkozott, hogy: „A légszennyezés láthatatlan gyilkos, ezért szükség van a levegőminőségi mutatóra, hogy az európai polgárok tájékoztatást kapjanak a saját környezetükben általuk belélegzett levegő állapotáról. Együttműködünk nagyvárosokkal, régiókkal, országokkal és az iparral annak érdekében, hogy kezeljük e légszennyezés forrásait, amely a gyárakból, a háztartásokból és a közlekedés mellett más területekről vegyesen érkezik. Mindannyiunknak együtt kell dolgoznunk a levegőminőség javítása érdekében.”

Az EEA emellett közzétett olyan frissített, országokra vonatkozó adatlapokat, amelyek éves szinten összesítik az EEA tagállamokban a légszennyezést és annak hatásait. Az adatlapok – azáltal, hogy mind a légszennyezőanyag kibocsátásról, mind pedig a levegőminőségről részletes, országonkénti tájékoztatást nyújtanak – kiegészítik az EEA októberben közzétett éves levegőminőség Európában – 2017. évi jelentését.

Az EEA legutóbbi éves levegőminőségi jelentése rámutat arra, hogy az európai nagyvárosokban élő emberek többsége még mindig az Egészségügyi Világszervezet által károsnak tekintett mértékű légszennyezésnek van kitéve. A legkárosabb szennyezőanyagnak minősülő finom szálló por (PM2.5) 2014-ben a becslések szerint 400 000 európai korai halálát okozta. A jelentés szerint a légszennyezésnek jelentős gazdasági hatásai is vannak, növeli az egészségügyi költségeket, csökkenti a munkavállalók termelékenységét, és károsítja a talajt, a terményeket, az erdőket, tavakat és folyókat. A közúti közlekedés, a mezőgazdaság, az erőművek, az ipar és a háztartások a levegőt szennyező anyagok legnagyobb kibocsátói Európában.

Háttér

Az európai levegőminőségi mutató Európa-szerte több mint 2000 megfigyelőállomás mindegyike esetében mutatja a rövidtávú levegőminőségi helyzetet. Az európai uniós jogi szabályozás rövidtávú (óránkénti/napi) és hosszútávú (éves) levegőminőségi szabványokat egyaránt rögzít. A mutató ezért nem tükrözi a hosszútávú (éves) levegőminőségi helyzetet, amely jelentősen eltérhet.


Permalinks

Geographic coverage

Temporal coverage

Dokumentumhoz kapcsolódó lépések