következő
előző
tételek

Hírek

A közzétett új regionális áttekintés szerint az éghajlati veszélyek gyakorisága és súlyossága Európa-szerte fokozódik

Nyelv megváltoztatása
Hírek Publikálva / Megjelentetve 2022. 02. 03. Utolsó módosítás 2023. 02. 09.
4 min read
Photo: © Jonathan Ford on Unsplash
Mivel a szélsőséges időjárási jelenségek és egyéb éghajlati veszélyek gyakorisága és súlyossága Európa-szerte növekszik, megbízható információkra van szükség az éghajlatváltozás okozta kockázatok értékeléséhez és az alkalmazkodás megtervezéséhez. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) új interaktív jelentése naprakész áttekintést nyújt arról, hogyan változnak az éghajlati veszélyek Európa különböző régióiban.

Az EEA új, „Europe’s changing climate hazards” (Európa változó éghajlati veszélyei) című interaktív jelentése áttekintést nyújt az Európát érintő legfőbb éghajlati veszélyekben a múltban bekövetkezett és a jövőben várható változásokról, valamint arról, hogy ezek milyen hatással vannak az európai régiókra. Az EEA jelentése különösen értékes forrás az éghajlatváltozás okozta kockázatok értékelésével és az alkalmazkodás megtervezésével foglalkozó európai politikai döntéshozók és szakértők számára. Az uniós tagállamok is felhasználhatják a jelentésben szereplő információkat arra, hogy beszámoljanak az Európai Bizottságnak az éghajlattal kapcsolatos veszélyekről.

A Copernicus program éghajlatváltozással kapcsolatos szolgáltatása (C3S) és az EEA egyéb partnereinek támogatásával kidolgozott jelentés hozzáférést biztosít a regionális éghajlati veszélyekre vonatkozó általános és részletes információkhoz, valamint betekintést nyújt abba, hogy ezek a veszélyek hogyan befolyásolhatják az ökoszisztémákat és a gazdasági ágazatokat.

A jelentés megismétli az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) megállapítását, miszerint az éghajlatváltozás kétségtelenül felelős a szélsőséges időjárási jelenségek fokozódásáért, de részletesebb információkkal szolgál Európát illetően.

Az előrejezések szerint az átlaghőmérséklet Európa-szerte tovább fog emelkedni, és a szélsőségesen meleg időszakok gyakorisága várhatóan még gyorsabban fog nőni. A jelentés kiemeli, hogy az európaiaknak több napig tartó hőhullámokra és szélsőséges csapadékos időszakokra kell felkészülniük.

  • Dél-Európában melegebb nyarakra, gyakoribb aszályokra és fokozott tűzveszélyre kell számítani.
  • Észak-Európában valószínűleg nőni fog az éves csapadékmennyiség és a heves esőzések száma.
  • Közép-Európában valószínűleg kevesebb lesz a nyári esőzés, ugyanakkor gyakoribbak és erőteljesebbek lesznek a szélsőséges időjárási jelenségek, mint például az intenzív csapadékképződés, a folyók áradása, az aszályok és a tűzveszély.
  • A tengerfelszín hőmérséklete, a tengeri hőhullámok gyakorisága és a víz savassága az előrejelzések szerint valamennyi európai regionális tengerben növekedni fog. A tengerszint emelkedése a Balti-tenger északi részének kivételével valamennyi európai partszakaszon felgyorsul.

Az éghajlattal kapcsolatos számos veszélyről további információk az EEA és a C3S által közösen kidolgozott European Climate Data Explorer felhasználói felületen találhatók.

Háttér

Az Egyesült Nemzetek Éghajlatváltozási Keretegyezménye (UNFCCC) részes feleinek 26. konferenciáján (COP26) elfogadott glasgow-i éghajlati paktum hangsúlyozza az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás felgyorsításának, valamint az ismeretek és a technológiák megosztásának a sürgősségét az alkalmazkodó képesség javítása, az ellenálló képesség megerősítése és az éghajlatváltozással szembeni kiszolgáltatottság csökkentése érdekében. A dokumentum elismeri továbbá, hogy a hatékony éghajlatpolitikai fellépés és szakpolitikai döntéshozatal szempontjából fontosak a rendelkezésre álló legjobb tudományos ismeretek, beleértve az éghajlati veszélyekre, kockázatokra, veszteségekre és károkra vonatkozó adatokat is.

Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásra vonatkozó uniós stratégia célja, hogy az éghajlatváltozással, annak hatásaival és a szükséges alkalmazkodással kapcsolatban megbízhatóbb információkra támaszkodva 2050-re az éghajlatváltozás hatásaival szemben reziliens Európát hozzanak létre.

Az európai klímarendelettel összhangban az Európai Bizottság rendszeresen felülvizsgálja a tagállamok által az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás terén elért előrelépést, ide értve az éghajlattal kapcsolatos megfigyelt és jövőben várható veszélyeket is, amelyekről az országoknak kétévente be kell számolniuk.

Az uniós polgári védelmi mechanizmus előírja az uniós tagállamok és a többi résztvevő állam számára, hogy időszakos nemzeti kockázatértékeléseket nyújtsanak be a Bizottságnak.

Permalinks

Geographic coverage

Temporal coverage