News
Novi preglednik kvalitete zraka u europskim gradovima omogućuje vam da provjerite razinu dugoročnog onečišćenja zraka u svom gradu
- Bulgarian (bg)
- Czech (cs)
- Danish (da)
- German (de)
- Greek (el)
- English (en)
- Spanish (es)
- Estonian (et)
- Finnish (fi)
- French (fr)
- Croatian (hr)
- Hungarian (hu)
- Icelandic (is)
- Italian (it)
- Lithuanian (lt)
- Latvian (lv)
- Maltese (mt)
- Dutch (nl)
- Norwegian (no)
- Polish (pl)
- Portuguese (pt)
- Romanian (ro)
- Slovak (sk)
- Slovenian (sl)
- Swedish (sv)
U novom EEA pregledniku kvalitete zraka u gradovima gradovi su poredani od najčišćeg do najzagađenijeg na temelju prosječnih koncentracija sitnih lebdećih čestica (PM2,5) tijekom protekle dvije kalendarske godine.
U razdoblju 2019. – 2020. tri najčišća europska grada u pogledu kvalitete zraka bila su Umeå u Švedskoj, Tampere u Finskoj i Funchal u Portugalu. Tri najzagađenija grada bila su Nowy Sacz u Poljskoj, Cremona u Italiji i Slavonski Brod u Hrvatskoj.
Od 323 grada obuhvaćenog preglednikom, kvaliteta zraka u 127 grada ocijenjena je kao dobra, što znači da je dugoročna izloženost česticama PM2,5 niža od zdravstveno preporučene vrijednosti od 10 mikrograma po kubičnom metru zraka (10 μg/m3), koju je utvrdila Svjetska zdravstvena organizacija.
Europska unija odredila je godišnju graničnu vrijednost za čestice PM2,5 od 25 μg/m3 u svojim politikama za osiguravanje čistog zraka u Europi. Dugoročna kvaliteta zraka u pregledniku se ocjenjuje kao vrlo loša ako je koncentracija čestica PM2,5 jednaka toj graničnoj vrijednosti ili viša od nje. U toj je kategoriji pet gradova u Poljskoj, Hrvatskoj i Italiji.
Sitne lebdeće čestice onečišćivač su zraka s najvećim utjecajem na zdravlje u kontekstu uzrokovanja prerane smrti i bolesti. Preglednik pruža informacije o dugoročnoj kvaliteti zraka u svakom gradu obuhvaćenom preglednikom. Dugoročna izloženost česticama PM2,5 izaziva kardiovaskularne i respiratorne bolesti.
Iako je tijekom posljednjeg desetljeća došlo do znatnog poboljšanja kvalitete zraka u Europi, najnovija godišnja EEA procjena kvalitete zraka pokazala je da je izloženost sitnim lebdećim česticama 2018. prouzročila oko 417 000 slučajeva prerane smrti u 41 europskoj zemlji.
Iako se posljednjih godina kvaliteta zraka znatno poboljšala, onečišćenje zraka i dalje je vrlo veliko u mnogim gradovima širom Europe. Ovaj preglednik kvalitete zraka u gradovima omogućuje građanima da sami jednostavno provjere kakvo je stanje u njihovu gradu kad je riječ o onečišćenju zraka u usporedbi s drugim gradovima. U njemu se pružaju konkretne i lokalne informacije, na temelju kojih građani mogu od svojih lokalnih vlasti tražiti rješavanje tog pitanja. To će svima nama pomoći u postizanju EU ciljeva u pogledu nulte stope onečišćenja
Hans Bruyninckx, izvršni direktor EEA
Kako preglednik funkcionira
Preglednik pruža podatke o koncentraciji sitnih lebdećih čestica za više od 321 grad u državama članicama EEA. Upotrebljavaju se podatci koje EEA-i dostavljaju njezine države članice u skladu s EU direktivama o kvaliteti zraka. Podatci se temelje na mjerenjima koncentracije čestica PM2,5 na tlu, koja se provode na više od 400 postaja za praćenje u gradskim i prigradskim područjima unutar gradova. Te postaje pružaju pouzdanu sliku izloženosti stanovništva onečišćenju zraka.
Rezultati mjerenja i poredak temelje se na godišnjoj srednjoj koncentraciji čestica PM2,5 u protekle dvije kalendarske godine, pri čemu se upotrebljavaju ažurni podatci za posljednju godinu i potvrđeni podatci o kvaliteti zraka za pretprošlu godinu. U tablici su europski gradovi poredani prema svojim prosječnim koncentracijama sitnih lebdećih čestica tijekom posljednje dvije pune kalendarske godine. EEA će u budućnosti razmotriti uključivanje drugih važnih onečišćivača zraka u ovaj novi alat.
Svjetska zdravstvena organizacija utvrdila je zdravstveno preporučenu vrijednost za dugoročnu izloženost sitnim lebdećim česticama od 10 mikrograma po kubičnom metru zraka (10 μg/m3). Europska unija odredila je godišnju graničnu vrijednost za sitne lebdeće čestice od 25 μg/m3 u svojim politikama za osiguravanje čistog zraka u Europi.
Kvaliteta zraka u pregledniku se ocjenjuje na sljedeći način:
- dobra: ako je koncentracija sitnih lebdećih čestica ispod godišnje preporučene vrijednosti od 10 μg/m3, koju je odredila Svjetska zdravstvena organizacija
- umjerena: ako je koncentracija između 10 i 15 μg/m3
- loša: ako je koncentracija između 15 i 25μg/m3
- vrlo loša: ako je koncentracija jednaka graničnoj EU vrijednosti od 25 μg/m3 ili viša od nje.
Napominjemo da nisu obuhvaćeni svi gradovi. Skupom podataka obuhvaćeni su gradovi koji su uključeni u analizu razvoja gradova koju provodi Europska komisija i koji imaju više od 50 000 stanovnika. Nisu obuhvaćeni gradovi u kojima ne postoje gradske ili prigradske postaje za praćenje kao ni oni za koje podatci s tih postaja za praćenje pokrivaju manje od 75 % dana u kalendarskoj godini.
Ostali proizvodi EEA za praćenje kvalitete zraka
Želite li znati kakva je kvaliteta zraka u vašem gradu u ovom trenutku, pogledajte europski indeks kvalitete zraka. Indeks sadržava informacije o kvaliteti zraka tijekom protekla dva dana i prognozu za sljedeća 24 sata, kao i zdravstvene preporuke u pogledu kratkoročne izloženosti onečišćenju zraka. Obuhvaća i veći broj onečišćivača zraka, uključujući lebdeće čestice, dušikov dioksid, sumporov dioksid i ozon.
Više informacija o zdravstvenim posljedicama onečišćenja zraka u Europi dostupno je ovdje.
Najnovije godišnje izvješće Europske agencije za okoliš o kvaliteti zraka u Europi pročitajte ovdje.
Permalinks
- Permalink to this version
- c3f54e0566974ed499c9641351d57e67
- Permalink to latest version
- Q8VEO90YJ6
Geographic coverage
Temporal coverage
For references, please go to https://www.eea.europa.eu/highlights/novi-preglednik-kvalitete-zraka-u or scan the QR code.
PDF generated on 2022-05-18 22:58
Radnje vezane za dokument
Podijelite s drugima