All official European Union website addresses are in the europa.eu domain.
See all EU institutions and bodiesFaites quelque chose pour notre planète, imprimez cette page que si nécessaire. Même un petit geste peut faire une énorme différence quand des millions de gens le font!
Actualités
Napredak prema šest ciljeva „nulte stope onečišćenja” je neujednačen. Smanjuje se onečišćenje pesticidima, antimikrobnim sredstvima i morskim otpadom. Nije postignut znatan napredak u pogledu onečišćenja bukom, hranjivim tvarima i otpadom. S druge strane, općenito visoke stope usklađenosti sa standardima EU-a u pogledu onečišćenja vode za piće i vode za kupanje (> 99 % odnosno > 93 %), ohrabrujuće su. Većinu ciljeva za 2030. možemo ostvariti ako se ulože dodatni napori.
Međutim, trenutačne razine onečišćenja i dalje su previsoke: više od 10 % slučajeva prerane smrti u EU-u svake godine i dalje je povezano s onečišćenjem okoliša. To je uglavnom posljedica onečišćenja zraka, ali i onečišćenja bukom i izloženosti kemikalijama, što je često podcijenjeno. Onečišćenje na sličan način šteti bioraznolikosti. Postoje znatne razlike među državama članicama, pri čemu razine slučajeva prerane smrti iznose 5 – 6 % na sjeveru i 12 – 14 % u južnoj i istočnoj Europi.
Komisija je do sada provela sve 33 mjere najavljene u Akcijskom planu za nultu stopu onečišćenja iz 2021. ili je napredovala u pogledu svih mjera. Kako bi se postigao njihov učinak, u izvješću Komisije poziva se na brzo postizanje dogovora i donošenje zakonodavnih prijedloga te bolju provedbu postojećih na lokalnoj, nacionalnoj i prekograničnoj razini. Konkretno, u njemu se smatra da bi se, ako EU provede sve relevantne mjere koje je predložila Komisija, broj slučajeva prerane smrti zbog onečišćenja zraka 2030. smanjio za do 66 % u odnosu na 2005., pri čemu bi koristi od mjera za čisti zrak premašile troškove i dovele do ukupne dobiti u BDP-u. U izvješću se ističe i važnost promicanja globalnih inicijativa i pružanja potpore trećim zemljama u njihovim nastojanjima da smanje onečišćenje.
Izvršni potpredsjednik za Europski zeleni plan Frans Timmermans izjavio je:
„Danas predstavljeni dokazi ponovno nam pokazuju da su koristi od mjera za čisti zrak, vodu i tlo mnogo veće od ulaganja. To je ono što i građani žele, jer je više od 80 % građana zabrinuto zbog zdravstvenih i ekoloških problema uzrokovanih onečišćenjem.”
Povjerenik za okoliš, oceane i ribarstvo Virginijus Sinkevičius izjavio je:
„Danas predstavljamo uvjerljive dokaze o rezultatima ambicioznih mjera za smanjenje onečišćenja. Izvješća pokazuju da je cilj nulte stope onečišćenja EU-a realističan i moguć, ali samo ako ubrzamo donošenje zakonodavnih prijedloga povezanih s onečišćenjem i brže provedemo postojeće zakone EU-a o onečišćenju. Nadam se i da će današnja izvješća pomoći uvjeriti naše globalne partnere da postignu dogovor o jednako ambicioznim ciljevima u kontekstu predstojećih pregovora o bioraznolikosti na konferenciji COP15.”
Izvršni direktor Europske agencije za okoliš Hans Bruyninckx dodao je:
Prvo izvješće Europske agencije za okoliš o praćenju nulte stope onečišćenja pokazuje da Europa ostvaruje napredak u smanjenju i sprečavanju onečišćenja u ključnim područjima kao što su zrak, voda za kupanje i pitka voda te da upotrebljava manje opasne pesticide. Međutim, da bismo ostvarili svoju cilj za 2050., potreban nam je napredak u smanjenju viška hranjivih tvari u okolišu i učinaka buke i kemikalija na zdravlje te u ranijem utvrđivanju novih problema.
Pročitajte internetsko izvješće EEA o procjeni praćenja nulte stope onečišćenja.
Današnje izvješće Europske komisije potkrijepljeno je dubinskom analizom Europske agencije za okoliš za dio koji se odnosi na praćenje, te uključuje doprinos Zajedničkog istraživačkog centra dijelu koji se odnosi na izglede. Internetska
, koju je pripremila Europska agencija za okoliš, pruža međusektorsku procjenu onečišćenja usmjerenu na teme proizvodnje i potrošnje, zdravlja i ekosustava.Onečišćenje je glavni ekološki uzrok nekoliko mentalnih i tjelesnih oboljenja i slučajeva preuranjene smrti, osobito među djecom, ljudima s određenim zdravstvenim problemima i starijim osobama. Onečišćenje je također jedna od pet glavnih prijetnji bioraznolikosti.
Komisija je u okviru Akcijskog plana za nultu stopu onečišćenja pokrenula devet vodećih inicijativa i 33 namjenske mjere za sprečavanje i smanjenje onečišćenja, od kojih je najnoviji paket mjera za nultu stopu onečišćenja radi čišćeg zraka i vode.
O svim izvješćima raspravljat će se na predstojećoj Konferenciji dionika za nultu stopu onečišćenja 14. prosinca 2022.
Procjena praćenja i izgleda služi kao osnova za buduća preispitivanja napretka koja će provesti EEA, od kojih je iduće predviđeno za 2024., kako bi se Europskoj komisiji i državama članicama pružila podrška u ostvarenju ciljeva. Pridonijet će i budućim politikama osmišljenima za potporu cilju nulte stope onečišćenja, odnosno smanjenju onečišćenja u mjeri u kojoj do 2050. više neće predstavljati rizik za zdravlje ljudi i okoliš.
For references, please go to https://www.eea.europa.eu/fr/highlights/nulta-stopa-oneciscenja-ciljevi-za or scan the QR code.
PDF generated on 06/12/2024 05:35
Engineered by: L'équipe Web de l'AEE
Software updated on 26 September 2023 08:13 from version 23.8.18
Software version: EEA Plone KGS 23.9.14
Actions de document
Partager avec les autres