következő
előző
tételek

Hírek

Szennyezőanyag-mentesség: Európa fürdővizeinek túlnyomó többsége megfelel a legmagasabb szintű minőségi előírásoknak

Nyelv megváltoztatása
Hírek Publikálva / Megjelentetve 2021. 06. 01. Utolsó módosítás 2023. 06. 09.
5 min read
Photo: © Marco Verch/Flickr
A fürdővizek minőségéről készült, ma közzétett legújabb éves jelentés szerint 2020-ban az európai fürdőhelyek közel 83%-a megfelelt az Európai Unió legszigorúbb, a „kiváló” vízminőségi osztályra vonatkozó előírásainak. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) által, az Európai Bizottsággal együttműködésben összeállított legfrissebb értékelés az Európa-szerte 22 276 fürdőhelyet felölelő, 2020-ban elvégzett vizsgálaton alapul. Ez a vizsgálat az uniós tagállamokra, valamint Albániára és Svájcra terjedt ki a 2020-as évben.

Az európai fürdővizek minősége a szennyezés megelőzését és csökkentését célzó, négy évtizeden át tartó intézkedéseknek köszönhetően továbbra is kiváló. Az uniós jogszabályok nem csak a fürdővizek általános minőségének javítását segítették elő, hanem azoknak a területeknek az azonosításához is hozzájárultak, ahol konkrét intézkedésekre van szükség.

Hans Bruyninckx, az EEA ügyvezető igazgatója

Európában a „kiváló” minősítésű tenger-, tó- és folyóparti fürdőhelyek aránya az elmúlt években 85% körül stabilizálódott, 2020-ban pedig 82,8% volt. A 2020-ban vizsgált területek 93%-a elérte a minimális, „tűrhető” vízminőséget, míg öt országban – Cipruson, Ausztriában, Görögországban, Máltán és Horvátországban – a fürdőhelyek legalább 95%-a „kiváló” minőségű volt.

Virginijus Sinkevičius, a környezetpolitikáért, az óceánokért és a halászatért felelős biztos a következőket mondta:„Az európai fürdővizek minősége továbbra is magas, ez pedig jó hír az idei nyáron tengerpartokat és fürdőhelyeket felkereső európaiak számára. Mindez a több mint 40 éves fürdővízminőségi irányelv, valamint az elhivatott szakemberek munkájának és együttműködésének eredménye. A májusban elfogadott szennyezőanyag-mentességi cselekvési terv elősegíti, hogy a vizek egészségesek és biztonságosak legyenek, valamint hozzájárul tengereink és folyóink tisztán tartásához.”

Hans Bruyninckx, az EEA ügyvezető igazgatója a következőket nyilatkozta:„Az európai fürdővizek minősége a szennyezés megelőzését és csökkentését célzó, négy évtizeden át tartó intézkedéseknek köszönhetően továbbra is kiváló. Az uniós jogszabályok nem csak a fürdővizek általános minőségének javítását segítették elő, hanem azoknak a területeknek az azonosításához is hozzájárultak, ahol konkrét intézkedésekre van szükség.”

A fürdőhelyek kétharmada Európa partjai mentén helyezkedik el. Az adatok alapján a fürdőzők könnyen át tudják tekinteni, hogy hol találhatják meg a legjobb minőségű fürdővizeket. Számos fürdővíz minőségét nem lehetett osztályozni a legújabb értékelés során, mivel a világjárvány miatti korlátozásokból kifolyólag nem került sor elégséges számú mintavételre.

2020-ban 296 európai fürdőhely (1,3%) volt „kifogásolt” minőségű. Míg a „kifogásolt” minőségű fürdőhelyek aránya 2013 óta valamelyest csökkent, a problémák továbbra is fennállnak, különösen a szennyezés forrásainak értékelése és az integrált vízgazdálkodási intézkedések bevezetése tekintetében. Azokon a fürdőhelyeken, ahol a szennyezés eredete vagy okai nehezen azonosíthatók, a szennyezés forrásait feltáró egyedi vizsgálatokra van szükség.

szennyezőanyag-mentességi cselekvési terv részeként és a biodiverzitási stratégiával összhangban a Bizottság nemrégiben elindította a fürdővízminőségi irányelv legújabb felülvizsgálatát. Ennek célja annak értékelése, hogy a jelenlegi szabályok továbbra is alkalmasak-e a közegészség védelmére és a vízminőség javítására, vagy szükség van a meglévő keret fejlesztésére, különösen új paraméterek bevezetése révén. E folyamat részeként a Bizottság hamarosan nyilvános online konzultáció keretében fogja kikérni az érdekelt felek véleményét.

Az idei jelentés megállapításait június 2-án, az európai uniós Zöld Hét egyik ülésén mutatják be, melynek középpontjában ebben az évben a szennyezőanyag-mentesség áll. A fürdővizek minőségéről készült idei jelentés mellett az Európai Környezetvédelmi Ügynökség egy frissített interaktív térképet is elérhetővé tett, melyen fel vannak tüntetve az egyes fürdőhelyek minősítései. Elérhetők a frissített országjelentések is, valamint további információk az irányelv egyes országokban történő végrehajtásával kapcsolatban.

 

Háttér-információk

Az elmúlt 40 évben jelentősen javult az európai fürdőhelyek vízminősége, ami az EU fürdővízminőségi irányelvének is köszönhető. Az irányelvvel és az egyéb uniós környezetvédelmi jogszabályokkal – köztük a települési szennyvíz kezeléséről szóló 1991-es irányelvvel – bevezetett hatékony ellenőrzés és vízgazdálkodás révén drasztikusan csökkent a fürdővízbe kerülő kezeletlen vagy csak részben kezelt települési és ipari szennyvíz mennyisége. Ennek eredményeként egyre több fürdőhelyen csökkent a szennyezés mértéke, ami jelentősen javította a vízminőséget. A települési szennyvíz kezeléséről szóló irányelv folyamatban lévő felülvizsgálata azt értékeli, hogy miként lehetne EU-szerte jobb intézkedéseket hozni a szennyvíztúlfolyások következetes kezelése érdekében, különösen az éghajlatváltozás hatásainak tükrében.

Valamennyi uniós tagállam, valamint Albánia és Svájc is ellenőrzi fürdővizeinek minőségét, az uniós fürdővízminőségi irányelv rendelkezéseivel összhangban.

A jogszabály szerint a vízben kimutatott fekális eredetű baktériumok számától függően a fürdővíz minősége a „kiváló”, a „jó,”, a „tűrhető” vagy a „kifogásolt” osztályba sorolható. A „kifogásolt” minősítésű vizek esetében a tagállamoknak intézkedéseket kell hozniuk, ami lehet a fürdőzés megtiltása, a fürdőzés ellenjavallatára irányuló figyelmeztetés, a lakosság tájékoztatása, vagy megfelelő kiigazító intézkedések meghozatala.

 

További információk

A fürdővizek minőségének 2020-as értékelése az országjelentésekkel és az interaktív térképpel

A hamarosan elérhető nyilvános konzultáció a fürdővízminőségi irányelvről

A fürdővizek minőségéről szóló uniós szabályok  

 

Permalinks

Geographic coverage

Temporal coverage

Dokumentumhoz kapcsolódó lépések