All official European Union website addresses are in the europa.eu domain.
See all EU institutions and bodiesUčinimo nešto za našu planetu, tiskajte ovu stranicu samo ako je nužno. I najmanje djelo čini veliku razliku ako ga milijuni provode!
Press Release
Naše analize pokazuju da su se europskim politikama tijekom godina uspješno riješili mnogi okolišni izazovi. No, one također pokazuju da i dalje štetimo prirodnim sustavima o kojima ovisimo.
Hans Bruyninckx, Direktor EEA
To su neke od ključnih poruka iz danas objavljenog petogodišnjeg izvješća Europske okolišne agencije pod nazivom „Europski okoliš – stanje i izgledi u 2015.” (SOER 2015.). SOER 2015. sveobuhvatna je procjena europskog okoliša, ali dokument sadrži i procjene i podatke na nacionalnim, regionalnim te na globalnoj razini.
Europljani danas uživaju u čistijem zraku i vodi, smanjene su količine otpada na odlagalištima, a povećano recikliranje. Međutim, Europa mora proći još dug put kako bi do 2050. postigla cilj utvrđen u Sedmom akcijskom programu za okoliš: „živjeti dobro unutar granica našega planeta”. Iako se prirodnim resursima koristimo učinkovitije nego prije, degradacija resursa na koje se oslanjamo u Europi i diljem svijeta nije zaustavljena. Problemi kao što su gubitak biološke raznolikosti i klimatske promjene i dalje predstavljaju najveće prepreke ostvarenju ovoga cilja.
Direktor EEA Hans Bruyninckx nedavno je izjavio: „Naše analize pokazuju da su se europskim politikama tijekom godina uspješno riješili mnogi okolišni izazovi. No, one također pokazuju da i dalje štetimo prirodnim sustavima o kojima ovisimo. Dok je život unutar granice planeta ogroman izazov, sučeljavanje s njim može donijeti značajne dobrobiti. Potpuno iskorištavanje mogućnosti inovacija u Europi i stvaranje novih industrija moglo bi uistinu dovesti do ostvarenja zdravog i održivog društva te nas pozicionirati kao predvodnike u znanosti i tehnologiji.”
Izvješće SOER 2015. ističe nužnost ambicioznijih političkih mjera ukoliko se želi postići vizija Europe 2050. Naglašava se također potreba za novim pristupima koji bi bili u stanju odgovoriti sustavnoj prirodi mnogih okolišnih problema. Primjerice, vanjski pritisci, uključujući i globalne megatrendove, mogu djelovati protiv određenih politika i napora lokalnog okolišnog upravljanja. Mnogi su okolišni izazovi blisko povezani sa sustavima proizvodnje i potrošnje o kojima ovise brojna radna mjesta i egzistencija velikoga broja ljudi, a izmjene tih sustava stvaraju različite troškove i koristi. Štoviše, rezultati poboljšanja učinkovitosti često su neutralizirani povećanom potrošnjom.
U zaključku Izvješća ističe se važnost potpune provedbe postojećih politika za postizanje vizije Europe 2050, no to, kao niti brojna nova gospodarska i tehnološka rješenja koja doprinose većoj učinkovitosti neće, samo po sebi, biti dovoljno za postizanje zacrtanoga cilja.
Rješavanje složenih izazova s kojima se Europa suočava, osim ambicioznije politike, zahtijevat će ulaganje u nova znanja i „pametnije“ investiranje s ciljem temeljne preobrazbe ključnih sustava, primjerice u području prehrane, energije, stanovanja, prijevoza, financija, zdravlja i obrazovanja. To će iziskivati strategije i pristupe usmjerene na ublažavanje pritisaka i izbjegavanje mogućih šteta, obnovu ekosustava, ispravljanje socioekonomskih nejednakosti te prilagodbu globalnim trendovima kao što su klimatske promjene i iscrpljivanje zaliha resursa.
Dr. Bruyninckx je nastavio: „Imamo 35 godina da osiguramo život na održivom planetu do 2050. godine. To se može činiti kao daleka budućnost, no ako želimo ostvariti naš cilj moramo djelovati odmah. Naše djelovanje i ulaganja trebaju biti još ambiciozniji i sustavniji jer će mnoge odluke koje danas donosimo odrediti način našega života 2050. godine.”
Europska okolišna agencija (EEA) agencija je Europske unije. Njezin je cilj pružanje potpore održivom razvoju i pomoći u postizanju značajnih i mjerljivih poboljšanja u europskom okolišu kroz osiguravanje pravodobnih, ciljanih, relevantnih i pouzdanih informacija za tvorce politika i javnost. Temeljni oslonac u radu EEA je Europska informacijska i promatračka mreža za okoliš (Eionet) koju čini 39 europskih država.
Izvješće „Europski okoliš – stanje i izgledi u 2015.” sastoji se od dvaju zasebnih izvješća i 87 internetskih sažetaka. Konkretno, ono obuhvaća izvješće pod nazivom „Sinteza” i izvješće pod nazivom „Procjena globalnih megatrendova”, dopunjeno s 11 osvrta na globalne mega-trendove, 25 prikaza tematskih okolišnih područja u europskom kontekstu, devet osvrta na usporedne podatke među europskim državama, 39 nacionalnih izvješća (temeljenih na nacionalnim izvještajnim dokumentima)) i tri regionalna izvješća.
SOER 2015.:
Za upite medija:
Iben Stanhardt |
Arthur Girling |
---|---|
+45 33 36 7168 |
+45 33 36 7109 |
For references, please go to https://www.eea.europa.eu/media/newsreleases/europski-okolis-2015-buduci-napredak or scan the QR code.
PDF generated on 2024-10-12 15:58
Engineered by: Internetski tim EEA
Software updated on 26 September 2023 08:13 from version 23.8.18
Software version: EEA Plone KGS 23.9.14
Radnje vezane za dokument
Podijelite s drugima