All official European Union website addresses are in the europa.eu domain.
See all EU institutions and bodiesDo something for our planet, print this page only if needed. Even a small action can make an enormous difference when millions of people do it!
Chairperson:
Daniel Martin-Montalvo Alvarez
Member:
John Van Aardenne
Usue Donezar
Agnieszka Andrzejewska
EEA Staff Committee Nominee:
Peter Christian Kjeld
Chairperson:
Olivier Cornu
Member:
Alan Lloyd
Agnieszka Andrzejewska
EEA Staff Committee Nominee:
Usue Donezar
Chairperson:
Milan Chrenko
Member:
Suzanne Dael
David Cartaxo
EEA Staff Committee Nominee:
Trine Christiansen
Chairperson:
Andrus Meiner
Member:
Usue Donezar
David Cartaxo
EEA Staff Committee Nominee:
Christiana Photiadou
Chairperson:
Olivier Cornu
Member:
Alan Lloyd
David Cartaxo
EEA Staff Committee Nominee:
Darja Lihteneger
Chairperson:
Chris Steenmans
Member:
Antonio de Marinis
David Cartaxo
EEA Staff Committee Nominee:
Rasa Narkeviciute
Chairperson:
François Dejean
Member:
Rasmus Sangild
Agnieszka Andrzejewska
Scientific Committee Member:
Ana Iglesias
EEA Staff Committee Nominee:
Aleksandra Kazmierczak
Chairperson:
Alan Lloyd
Member:
Olivier Cornu
Anne-Li Hartmann-Fitzgerald
EEA Staff Committee Nominee:
Alejandra Bize
Chairperson:
Søren Nielsen
Member:
Suzanne Dael
EEA Staff Committee Nominee:
Alberto González Ortiz
Chairperson:
Chris Steenmans
Member:
Andrus Meiner
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Anke Lükewille
Chairperson:
Blaz Kurnik
Member:
Suzanne Dael
David Cartaxo
EEA Staff Committee Nominee:
Joana Lobo
Chairperson:
Riyong Kim
Member:
Stephane Isoard
Ian Marnane
Agnieszka Andrzejewska
EEA Staff Committee Nominee:
Stefan Jensen
Scientific Committee member:
Jana Friedrich
Chairperson:
Daniel Montalvo
Members:
John Van Aardenne
Stephane Isoard
David Cartaxo
EEA Staff Committee Nominee:
Rasa Narkeviciute
Chairperson:
Luc Bas
Members:
Milan Chrenko
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Teresa Ribeiro
Chairperson:
Eva Jensen
Members:
Jock Martin
Søren Nielsen
EEA Staff Committee Nominee:
Gülcin Karadeniz
Scientific Committee member:
Joachim Spangenberg
Chairperson:
Luc Bas
Members:
Lars Fogh Mortensen
Agnieszka Andrzejewska
EEA Staff Committee Nominee:
Brian MacSharry
Observer:
Galina Hristova
Chairperson:
Alan Lloyd
Members:
Anne-Li Hartmann-Fitzgerald
Henriette Bille
EEA Staff Committee Nominee:
Peder Gabrielsen
Chairperson:
Anita Pirc-Velkavrh
Members:
Blaz Kurnik
Andreas Manville
Scientific Committee member:
Ana Iglesias
EEA Staff Committee Nominee:
Jonathan Maidens
Observers:
Eva Jensen
Jock Martin
Chairperson:
Katja Rosenbohm
Members:
Gülcin Karadeniz
Søren Nielsen
EEA Staff Committee Nominee:
Melanie Sporer
Chairperson:
Daniel Martin-Montalvo Álvarez
Members:
Brian Mac Sharry
David Cartaxo
EEA Staff Committee Nominee:
Suzanne Dael
Observers:
Martin Adams
Riyong Kim
Chairperson:
Hans Bruyninckx
Members:
Eva Jensen
Søren Brostrup Nielsen
Niall McHale (EFCA)
EEA Staff Committee Nominee:
Aphrodite Mourelatou
Chairperson:
Eva Jensen
Members:
Blaz Kurnik
Andreas Manville
Scientific Committee member:
Ana Iglesias
EEA Staff Committee Nominee:
Nils Hettich
Chairperson:
Søren Brostrup Nielsen
Member:
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Almut Reichel
Chairperson:
Chris Steenmans
Members:
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Ronan Uhel
Observer:
Jan Bliki
Chairperson:
Riyong Kim
Members:
Beate Werner
Soren B. Nielsen
EEA Staff Committee Nominee:
Daniel Martin-Montalvo Álvarez
Scientific Committee representation:
Joachim Spangenberg
Chairperson:
Chris Steenmans
Members:
Andrus Meiner
John Van Aardenne
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Anke Lukewille
Chairperson:
Blaz Kurnik
Members:
John Van Aardenne
David Cartaxo
EEA Staff Committee Nominee:
Aleksandra Kazmierczak
Chairperson:
Eva Jensen
Members:
Blaz Kurnik
John Van Aardenne
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Daniel Martin-Montalvo Álvarez
Chairperson:
Ronan Uhel
Members:
Beate Werner
David Cartaxo
EEA Staff Committee Nominee:
Jose Miguel Rubio Iglesias
Chairperson:
Ronan Uhel
Members:
Stephane Isoard
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Bastian Zeiger
Chairperson:
Jock Martin
Members:
Stefan Speck
David Cartaxo
EEA Staff Committee Nominee:
Cinzia Pastorello
Chairperson:
Jock Martin
Members:
Andreas Barkman
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Trine Christiansen
Chairperson:
Martin Adams
Members:
Catherine Ganzleben
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Stefan Jensen
Chairperson:
Paul McAleavey
Members:
Galina Hristova
David Cartaxo
EEA Staff Committee Nominee:
Daniel Martin-Montalvo Álvarez
Chairperson:
Paul McAleavey
Members:
Galina Hristova
David Cartaxo
EEA Staff Committee Nominee:
Andreas Unterstaller
Chairperson:
Søren Brostrup Nielsen
Members:
Jock Martin
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Melanie Sporer
Chairperson:
Hans Bruyninckx
Members:
Eva Jensen
Søren Brostrup Nielsen
Shay O’Malley
Per Mickwitz
EEA Staff Committee Nominee:
Ivone Pereira Martins
Chairperson:
Eva Jensen
Members:
André Jol
David Cartaxo
EEA Staff Committee Nominee:
Christian Prosperini
Chairperson:
Eva Jensen
Members:
François Dejean
Søren Brostrup Nielsen
EEA Staff Committee Nominee:
Carlos De Oliveira Romao
Chairperson:
François Dejean
Members:
David Cartaxo
Peter Kjeld
EEA Staff Committee Nominee:
Fernanda Néry
Victoria Goncharova
Chairperson:
Jock Martin
Members:
Anita Pirc Velkavrh
David Cartaxo
EEA Staff Committee Nominee:
Aleksandra Kazmierczak
Chairperson:
Chris Steenmans
Members:
Lars Rørup
Peter Kjeld
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Stephanie Schilling
Chairperson:
Martin Adams
Members:
Catherine Ganzleben
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Laura Cernahoschi
Chairperson:
Daniel Martin-Montalvo Álvarez
Members:
Anke Lükewille
Henriette Bille
EEA Staff Committee Nominee:
Suzanne Dael
Chairperson:
Ronan Uhel
Members:
Beate Werner
André Jol
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Aphrodite Mourelatou
Chairperson:
Ronan Uhel
Members:
Beate Werner
François Dejean
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Magdalena Jozwica-Olsen
Chairperson:
Lene Bang Pedersen
Member:
Louise Plunkett-Sønderby
EEA Staff Committee Nominee:
Daniel Martin-Montalvo Álvarez
Chairperson:
Lene Bang Pedersen
Members:
Andreas Manville
Henriette Bille
EEA Staff Committee Nominee:
Daniel Martin-Montalvo Álvarez
Chairperson:
Martin Adams
Members:
Catherine Ganzleben
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Suzanne Dael
Chairperson:
Katja Rosenbohm
Members:
Gülcin Karadeniz
Henriette Bille
EEA Staff Committee Nominee:
Bastian Zeiger
Chairperson:
Francois Dejean
Members:
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Joana Lobo Vicente
Observer:
Eva Jensen
Chairperson:
Chris Steenmans
Members:
Andrus Meiner
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Cécile Roddier-Quefelec
Chairperson:
André Jol
Members:
Francois Dejean
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Cécile Roddier-Quefelec
Chairperson:
Katja Rosenbohm
Members:
Brendan Killeen
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Irene del Barrio Alvarellos
Chairperson:
Katja Rosenbohm
Members:
Gülcin Karadeniz
Henriette Bille
EEA Staff Committee Nominee:
Michael Assouline
Chairperson:
Hans Bruyninckx
Members:
Paul McAleavey
Katja Rosenbohm
Søren Brostrup Nielsen
Scientific Committee member:
Mikael Skou Andersen
EEA Staff Committee Nominees:
Adriana Gheorghe
Hermann Peifer
Ivone Pereira Martins
Observer/Secretariat:
Andreas Manville
Chairperson:
Hans Bruyninckx
Members:
Paul McAleavey
Katja Rosenbohm
Søren Brostrup Nielsen
Scientific Committee member:
Mikael Skou Andersen
EEA Staff Committee Nominees:
Adriana Gheorghe
Hermann Peifer
Ivone Pereira Martins
Observer/Secretariat:
Andreas Manville
Chairperson:
Andreas Manville
Member:
Louise Plunkett
EEA Staff Committee Nominee:
Lars Rørup
Chairperson:
Andreas Manville
Member:
Louise Plunkett
EEA Staff Committee Nominee:
Penelope Attard
Chairperson:
Jock Martin
Members:
Anita Pirc-Velkavrh
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Annemarie Bastrup-Birk
Chairperson:
Martin Adams
Members:
Francois Dejean
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Eva Goossens
Chairperson:
Ronan Uhel
Members:
Andrus Meiner
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Jasmina Bogdanovic
Chairperson:
Katja Rosenbohm
Members:
Gülcin Karadeniz
Louise Plunkett
EEA Staff Committee Nominee:
Sebastien Petit
Chairperson:
Catherine Ganzleben
Members:
Almut Reichel
Luis Pinto
EEA Staff Committee Nominee:
Patrick McMullan
Chairperson:
Ybele Hoogeveen
Members:
Catherine Ganzleben
Andreas Manville
Scientific Committee Nominee:
Philippe Grandjean
EEA Staff Committee Nominee:
Zuzana Vercinska
Chairperson:
Ronan Uhel
Members:
Stéphane Isoard
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Christian Ansorge
Chairperson:
Jock Martin
Members:
Ybele Hoogeveen
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Ana Tejedor
Chairperson:
Jock Martin
Members:
Anita Pirc Velkavrh
Andreas Manville
Scientific Committee Nominee:
Jean-Louis Weber
EEA Staff Committee Nominees:
Gülcin Karadeniz
Hans-Martin Füssel
Chairperson:
Chris Steenmans
Members:
Søren Roug
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Penelope Attard
Chairperson:
Katja Rosenbohm
Members:
Brendan Killeen
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Penelope Attard
Chairperson:
Lene Bang Pedersen
Member:
Luis Pinto
EEA Staff Committee Nominee:
Illka Melleri
Chairperson:
Paul McAleavey
Members:
Martin Adams
Leonor Tarrason
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Antti Kaartinen
Chairperson:
Paul McAleavey
Members:
Martin Adams
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Laura Cernahoschi
Chairperson:
Chris Steenmans
Members:
Ilkka Melleri
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Nihat Zal
Chairperson:
Paul McAleavey
Members:
Francois Dejean
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Andrew Martin
Chairperson:
Ronan Uhel
Members:
Beate Werner
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Michel Houssiau
Chairperson:
Alan Lloyd
Member:
Anne-Li Hartmann-Fitzgerald
EEA Staff Committee Nominee:
Penelope Attard
Chairperson:
Katja Rosenbohm
Members:
Gülcin Karadeniz
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Carlos De Oliveira Romao
Chairperson:
Paul McAleavey
Members:
John Van Aardenne
Melanie Sporer
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Sebastien Petit
Chairperson:
Ronan Uhel
Members:
Andrus Meiner
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Herdis Gudbrandsdottir
Chairperson:
Ronan Uhel
Members:
Andrus Meiner
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Jasmina Bogdanovic
Chairperson:
Ronan Uhel
Members:
Maria Henze
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Joanna Karlsen
Chairperson:
Ronan Uhel
Members:
Anita Pirc Velkavrh
Adriana Gheorghe
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominees:
Eva Ivits
Mihai Tomescu
Chairperson:
Ronan Uhel
Members:
Anita Pirc Velkavrh
Adriana Gheorghe
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominees:
Eva Ivits
Mihai Tomescu
Chairperson:
Paul McAleavey
Members:
André Jol
Philippe Grandjean
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Johannes Schilling
Chairperson:
Chris Steenmans
Members:
Stefan Jensen
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Katarzyna Biala
Chairperson:
Chris Steenmans
Members:
Örjan Lindberg
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Blaz Kurnik
Observer:
Thanh Le
Chairperson:
Paul McAleavey
Members:
Martin Adams
Eva Goossens
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Christian Ansorge
Chairperson:
Søren Brostrup Nielsen
Members:
Anne-Li Hartmann-Fitzgerald
Alan Lloyd
EEA Staff Committee Nominee:
Anke Lükewille
Chairperson:
David Stanners
Members:
Andrus Meiner
Adriana Gheorghe
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Henrik Steen Andersen
Observer:
Galina Georgieva Hristova
Chairperson:
David Stanners
Members:
Petra Fagerholm
Galina Georgieva Hristova
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Cinzia Pastorello
Chairperson:
Chris Steenmans
Members:
Stefan Jensen
Jean-Nicolas Poussart
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Christian Xavier Prosperini
Observer:
Galina Georgieva Hristova
Chairperson:
Paul McAleavey
Members:
Eva Goossens
Peter Novak
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Ove Caspersen
Chairperson:
Chris Steenmans
Members:
Stefan Jensen
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominees:
Geertrui Louwagie
Tobias Langanke
Chairperson:
Olivier Cornu
Members:
Henriette Bille
EEA Staff Committee Nominee:
Paul Hasenohr
Chairperson:
Paul McAleavey
Members:
Martin Adams
Andreas Manville
Scientific Committee member:
Peter Novak
EEA Staff Committee Nominee:
Gülcin Karadeniz
Chairperson:
Katja Rosenbohm
Members:
Brendan Killeen
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Inese Podgaiska
Chairperson:
Lene Bang Pedersen
Member:
Louise Plunkett Sønderby
EEA Staff Committee Nominee:
Paul Hasenohr
Chairperson:
Teresa Ribeiro
Members:
Ybele Hoogeveen
Andreas Manville
Scientific Committee member:
Mikael Skou Andersen
EEA Staff Committee Nominee:
Daniel Martin-Montalvo Álvarez
Chairperson:
Ybele Hoogeveen
Members:
Catherine Ganzleben
Andreas Manville
Scientific Committee member:
Philippe Grandjean
EEA Staff Committee Nominee:
Markus Erhard
Chairperson:
Ronan Uhel
Members:
Trine Christiansen
Andreas Manville
Scientific Committee member:
Ángel Borja
EEA Staff Committee Nominee:
Jean-Nicolas Poussart
Chairperson:
Søren Brostrup Nielsen
Member:
Olivier Cornu
EEA Staff Committee Nominee:
Sebastien Petit
Chairperson:
Ronan Uhel
Members:
Ivone Pereira Martins
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominees:
Christian Ansorge
Nikolaj Bock
Chairperson:
Katja Rosenbohm
Members:
Gülcin Karadeniz
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominees:
Michel Houssiau
John James O’Doherty
Chairperson:
Søren Brostrup Nielsen
Member:
Olivier Cornu
EEA Staff Committee Nominee:
Teresa Ribeiro
Chairperson:
Chris Steenmans
Members:
Peter Kjeld
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Catherine Ganzleben
Observer:
Søren Roug
Chairperson:
Søren Brostrup Nielsen
Member:
Olivier Cornu
EEA Staff Committee Nominee:
Hans Dufourmont
Chairperson:
Chris Steenmans
Members:
Stefan Jensen
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominees:
Birgit Georgi
Christian Ansorge
Chairperson:
Hans Dufourmont
Members:
Andrus Meiner
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominees:
Tobias Langanke
Chairperson:
Henriette Bille
Members:
Penelope Attard
EEA Staff Committee Nominee:
Paul Hasenohr
Chairperson:
Sigfús Bjarnason
Members:
Franz Daffner
Luis Pinto
EEA Staff Committee Nominees:
Nicole Kobosil
Observer:
Søren Roug
Chairperson:
Søren Brostrup Nielsen
Member:
Josiane Rivière
EEA Staff Committee Nominees:
Ivone Pereira Martins
John Van Aardenne
Observer:
Lene Bang Pedersen
Chairperson:
Paul McAleavey
Members:
John Van Aardenne
Luis Pinto
Scientific Committee Member:
Vincent-Henri Peuch
EEA Staff Committee Nominee:
Rasmus Dilling
Chairperson:
Ronan Uhel
Members:
Trine Christiansen
Luis Pinto
EEA Staff Committee Nominee:
Birgit Georgi
Chairperson:
Olivier Cornu
Members:
Anne-Li Hartmann-Fitzgerald
EEA Staff Committee Nominee:
Paul Hasenohr
Observer:
Penelope Attard
Chairperson:
John Van Aardenne
Members:
Martin Adams
Henriette Bille
EEA Staff Committee Nominee:
Jette Lind Kristensen
Johannes Schilling
Chairperson:
Ronan Uhel
Members:
Beate Werner
Andreas Manville
EEA Staff Committee Nominee:
Jasmina Bogdanovic Milutinovic
Chairperson:
Søren Brostrup Nielsen
Members:
Olivier Cornu
Sigfús Bjarnason
EEA Staff Committee Nominees:
Birgit Georgi
Chairperson:
Paul McAleavey
Members:
Aphrodite Mourelatou
Luis Pinto
EEA Staff Committee Nominee:
Annemarie Bastrup-Birk
Chairperson:
Jock Martin
Members:
Ybele Hoogeveen
Anne-Li Hartmann-Fitzgerald
EEA Staff Committee Nominees:
Eva Royo Gelabert
Hans-Martin Füssel
Chairperson:
Paul McAleavey
Members:
Andreas Barkman
Olivier Cornu
Scientific Committee Member:
Peter Novak
EEA Staff Committee Nominee:
Peter Christian Kjeld
Chairperson:
Chris Steenmans
Members:
Peter Christian Kjeld
Søren Brostrup Nielsen
EEA Staff Committee Nominees:
Ana Maria Ribeiro de Sousa
Geertrui Louwagie
Observer:
Bert Jansen
Chairperson:
Jock Martin
Members:
Ybele Hoogeveen
Olivier Cornu
Scientific Committee member:
Peter Novak
EEA Staff Committee Nominees:
Agnieszka Romanowicz
Oscar Romero Sanchez
Chairperson:
Paul McAleavey
Members:
Aphrodite Mourelatou
Olivier Cornu
Scientific Committee member:
Peter Novak
EEA Staff Committee Nominees:
Darja Lihteneger
Dorota Jarosinska
Chairperson:
Ronan Uhel
Members:
Trine Christiansen
Luis Pinto
Scientific Committee member:
Richard Johnson
EEA Staff Committee Nominee:
Tarja Porkka Knudsen
Chairperson:
Olivier Cornu
Members:
Sigfús Bjarnason
Penelope Attard
EEA Staff Committee Nominees:
Jette Lind Kristensen
Ulrike Hoffmann
Chairperson:
Ronan Uhel
Members:
Andrus Meiner
Søren Brostrup Nielsen
Scientific Committee member:
Jean-Louis Weber
EEA Staff Committee Nominees:
Hermann Peifer
Peter Kjeld
For references, please go to https://www.eea.europa.eu/about-us/jobs/previous-selection-committees-archived or scan the QR code.
PDF generated on 04 May 2024, 10:46 AM
Engineered by: EEA Web Team
Software updated on 26 September 2023 08:13 from version 23.8.18
Software version: EEA Plone KGS 23.9.14
Document Actions
Share with others