next
previous
items

Previous selection committees

Page Last modified 20 May 2020
7 min read

Post: EEA/CA/2019/10 – Expert – ICT system and cloud administration – Contract Agent (FG IV)

Chairperson:                                                         
Chris Steenmans

Members:                                                             
Lars Rørup
Peter Kjeld
Andreas Manville

EEA Staff Committee Nominee:                        
Stephanie Schilling

 

Post: EEA/CA/2019/9 – Expert – Environment, human health and well-being – Contract Agent (FG IV)

Chairperson:                                                         
Martin Adams

Members:                                                             
Catherine Ganzleben
Andreas Manville

EEA Staff Committee Nominee:                        
Laura Cernahoschi

 

Post: EEA/CA/2019/8 – Officer – Industry and air pollution data flow handling and support – Contract Agent (FG III)

Chairperson:                                                         
Daniel Martin-Montalvo Álvarez

Members:                                                             
Anke Lükewille
Henriette Bille

EEA Staff Committee Nominee:                        
Suzanne Dael

 

Post: EEA/AD/2019/7 – Expert – Biodiversity knowledge and networks – Temporary Agent (AD7)

Chairperson:                                                         
Ronan Uhel

Members:                                                             
Beate Werner
André Jol
Andreas Manville

EEA Staff Committee Nominee:                        
Aphrodite Mourelatou

 

Post: EEA/CA/2019/6 – Expert – Agriculture and Agro-Ecological Systems – Contract Agent (FG IV)

Chairperson:                                                         
Ronan Uhel

Members:                                                             
Beate Werner
François Dejean
Andreas Manville

EEA Staff Committee Nominee:                        
Magdalena Jozwica-Olsen

 

    Post: EEA/AST/2019/5 – Expert – Human Resources – Official (AST5-8)

    Chairperson:                                                         
    Lene Bang Pedersen

    Member:                                                               
    Louise Plunkett-Sønderby

    EEA Staff Committee Nominee:                        
    Daniel Martin-Montalvo Álvarez

     

    Post: EEA/CA/2019/4 – Expert – Selections and recruitment– Contract Agent (FG IV) 

    Chairperson:
    Lene Bang Pedersen

    Members:
    Andreas Manville
    Henriette Bille               

    EEA Staff Committee Nominee:
    Daniel Martin-Montalvo Álvarez

     

    Post: EEA/CA/2019/3 – Expert – Air quality data reporting and assessment – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:
    Martin Adams

    Members:
    Catherine Ganzleben
    Andreas Manville

    EEA Staff Committee Nominee:
    Suzanne Dael

     

    Post: EEA/CA/2019/2 – Expert – Networking and stakeholder communications– Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:
    Katja Rosenbohm

    Members:
    Gülcin Karadeniz
    Henriette Bille

    EEA Staff Committee Nominee:
    Bastian Zeiger


    Post: EEA/CA/2019/1 – Expert – Energy and environment– Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:
    Francois Dejean

    Members:
    Andreas Manville

    EEA Staff Committee Nominee: 
    Joana Lobo Vicente

    Observer:
    Eva Jensen

     

    Post: EEA/CA/2018/13 – Expert – Copernicus land monitoring services – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:        
    Chris Steenmans

    Members: 
    Andrus Meiner
    Andreas Manville

    EEA Staff Committee Nominee:
    Cécile Roddier-Quefelec

     

    Post: EEA/CA/2018/12 – Project Manager – Transport and environment reporting– Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:  
    André Jol

    Members:     
    Francois Dejean
    Andreas Manville

    EEA Staff Committee Nominee:    
    Cécile Roddier-Quefelec

     

    Post: EEA/CA/2018/11 – Project Manager – Editor / Writer– Contract Agent (FG IV)

    Chairperson: 
    Katja Rosenbohm

    Members:  
    Brendan Killeen
    Andreas Manville

     EEA Staff Committee Nominee:    
    Irene del Barrio Alvarellos 

     

    Post: EEA/CA/2018/10 – Project Officer – Public enquiries and outreach– Contract Agent (FG III)

    Chairperson: 
    Katja Rosenbohm 

    Members:      
    Gülcin Karadeniz
    Henriette Bille                                                                                                                               

    EEA Staff Committee Nominee:     
    Michael Assouline

     

    Post: EEA/AD/2018/9 – Head of Programme – Health and sustainable resource use – Temporary Agent (AD11)

    Chairperson:                                                     
    Hans Bruyninckx

    Members:                                                         
    Paul McAleavey
    Katja Rosenbohm
    Søren Brostrup Nielsen

    Scientific Committee member:                      
    Mikael Skou Andersen                                                                                                                      

    EEA Staff Committee Nominees:                   
    Adriana Gheorghe
    Hermann Peifer
    Ivone Pereira Martins

    Observer/Secretariat:                                      
    Andreas Manville

     

    Post: EEA/AD/2018/8 – Head of Programme – Climate change, energy and transport – Temporary Agent (AD11)

    Chairperson:                                                     
    Hans Bruyninckx

    Members:                                                         
    Paul McAleavey
    Katja Rosenbohm
    Søren Brostrup Nielsen

    Scientific Committee member:                      
    Mikael Skou Andersen                                                                                       

    EEA Staff Committee Nominees:                   
    Adriana Gheorghe
    Hermann Peifer
    Ivone Pereira Martins 

    Observer/Secretariat:                                      
    Andreas Manville

     

    Post: EEA/AST/2018/7 – Project Officer –Human Resources– Temporary Agent (AST 4) 

    Chairperson:   
    Andreas Manville

    Member:                               
    Louise Plunkett                                                                                                   

    EEA Staff Committee Nominee:  
    Lars Rørup

     

    Post: EEA/CA/2018/6 – Project Officer –HR Management– Contract Agent (FG III) 

    Chairperson:           
    Andreas Manville

    Member:             
    Louise Plunkett                                                                                                                                           

    EEA Staff Committee Nominee:       
    Penelope Attard

    Post: EEA/CA/2018/5 – Project Manager –Integrated assessments– Contract Agent (FG IV) 

    Chairperson:
    Jock Martin

    Members:  
    Anita Pirc-Velkavrh    
    Andreas Manville

    EEA Staff Committee Nominee:   
    Annemarie Bastrup-Birk

     

    Post: EEA/AD/2018/4 – Project Manager -Energy and environment– Temporary Agent (AD 6)

    Chairperson:      
    Martin Adams

    Members:   
    Francois Dejean                                                                                                                                       
    Andreas Manville                                                                                                                    

    EEA Staff Committee Nominee:     
    Eva Goossens 

     

    Post: EEA/CA/2018/3 – Project Manager –Forest information and assessments– Contract Agent (FG IV) 

    Chairperson:                        
    Ronan Uhel

    Members:          
    Andrus Meiner                                                                                                                                          
    Andreas Manville                                                                                                                               

    EEA Staff Committee Nominee:
    Jasmina Bogdanovic

     

    Post: EEA/CA/2018/2 – Project Officer –Digital media, outreach and translation coordination– Contract Agent (FG III)

    Chairperson:
    Katja Rosenbohm

    Members:
    Gülcin Karadeniz
    Louise Plunkett

    EEA Staff Committee Nominee:    
    Sebastien Petit

     

    Post: EEA/CA/2018/1 – Project Manager – Waste management and prevention – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:        
    Catherine Ganzleben

    Members: 
    Almut Reichel
    Luis Pinto

    EEA Staff Committee Nominee:
    Patrick McMullan

     

    Post: EEA/CA/2017/1 – Project Manager – Chemicals, environment and human health– Contract Agent (FG IV)

     

    Chairperson:   
    Ybele Hoogeveen

    Members:        
    Catherine Ganzleben
    Andreas Manville 

    Scientific Committee Nominee:    
    Philippe Grandjean

    EEA Staff Committee Nominee:
    Zuzana Vercinska 

     

    Post: EEA/CA/2017/2 – Project Manager – Marine sustainability assessments– Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:   
    Ronan Uhel

    Members:      
    Stéphane Isoard
    Andreas Manville

    EEA Staff Committee Nominee:              
    Christian Ansorge

    Post: EEA/CA/2017/3 – Project Manager – Integrated policy analysis– Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:    
    Jock Martin

    Members:      
    Ybele Hoogeveen
    Andreas Manville                                                                                                                               

    EEA Staff Committee Nominee:      
    Ana Tejedor 

    Post: EEA/AD/2017/4 – Project Manager – State of the Environment Reporting – Temporary Agent (AD7) 

    Chairperson: 
    Jock Martin

    Members:              
    Anita Pirc Velkavrh
    Andreas Manville 

    Scientific Committee Nominee:      
    Jean-Louis Weber

    EEA Staff Committee Nominees:  
    Gülcin Karadeniz
    Hans-Martin Füssel

    Post: EEA/CA/2017/5 – Project Officer – Quality Assurance – IT development and maintenance – Contract Agent (FG III) 

    Chairperson:                        
    Chris Steenmans

    Members:           
    Søren Roug
    Andreas Manville                                                                                                                          

    EEA Staff Committee Nominee:   
    Penelope Attard

     

    Post: EEA/CA/2017/6 – Project Officer – Visual communications / design – Contract Agent (FG III) 

    Chairperson:  
    Katja Rosenbohm

    Members:                           
    Brendan Killeen
    Andreas Manville                                                                                                                               

    EEA Staff Committee Nominee: 
    Penelope Attard

    Post: EEA/CA/2017/7 – Project Manager – Training coordinator – Contract Agent (FG IV) 

    Chairperson:               
    Lene Bang Pedersen 

    Member:              
    Luis Pinto                                                                                                                               

    EEA Staff Committee Nominee:
    Illka Melleri 

     

    Post: EEA/CA/2017/8 – Project Manager – Transport and environment – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:       
    Paul McAleavey

    Members:         
    Martin Adams
    Leonor Tarrason
    Andreas Manville                                                                                                                               

    EEA Staff Committee Nominee:  
    Antti Kaartinen 

     

    Post: EEA/CA/2017/9 – Project Manager – Environmental noise – Contract Agent (FG IV) 

    Chairperson:
    Paul McAleavey

    Members:                
    Martin Adams
    Andreas Manville

    EEA Staff Committee Nominee:    
    Laura Cernahoschi

    Post: EEA/CA/2017/10 –Project Manager –E-reporting and data flows– Contract Agent (FG IV) 

    Chairperson: 
    Chris Steenmans

    Members:  
    Ilkka Melleri
    Andreas Manville                                                                                                                               

    EEA Staff Committee Nominee: 
    Nihat Zal  

    Post: EEA/CA/2017/11 – Project Manager –E-reporting on climate and energy– Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:                 
    Paul McAleavey

    Members:     
    Francois Dejean
    Andreas Manville                                                                                                                               

    EEA Staff Committee Nominee:  
    Andrew Martin  

    Post: EEA/CA/2017/12 – Project Manager –Biodiversity information management– Contract Agent (FG IV)

    Chairperson: 
    Ronan Uhel 

    Members:          
    Beate Werner
    Andreas Manville

    EEA Staff Committee Nominee:   
    Michel Houssiau 

    Post: EEA/CA/2017/13 – Project Officer – Finance – Contract Agent (FG III)

    Chairperson:     
    Alan Lloyd

    Member:     
    Anne-Li Hartmann-Fitzgerald

    EEA Staff Committee Nominee:          
    Penelope Attard 

    Post: EEA/CA/2016/12 – Project Manager – Web and online communications – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:       
    Katja Rosenbohm

    Members:    
    Gülcin Karadeniz
    Andreas Manville                                                                                                                               

    EEA Staff Committee Nominee:  
    Carlos De Oliveira Romao 

    Post: EEA/AST/2016/14 – Project Officer – Climate change mitigation monitoring, reporting and verification – Temporary Agent (AST3)

    Chairperson:
    Paul McAleavey 

    Members: 
    John Van Aardenne
    Melanie Sporer
    Andreas Manville                                                                                                                               

    EEA Staff Committee Nominee:      
    Sebastien Petit

     

    Post: EEA/CA/2016/15 – Project Manager – Agriculture and agro-ecosystems– Contract Agent (FG IV)

     

    Chairperson:
    Ronan Uhel 

    Members:       
    Andrus Meiner
    Andreas Manville

    EEA Staff Committee Nominee: 
    Herdis Gudbrandsdottir

    Post: EEA/CA/2016/16 – Project Manager – Soil assessments– Contract Agent (FG IV)

     

    Chairperson:  
    Ronan Uhel

    Members:        
    Andrus Meiner
    Andreas Manville                                                                                                                              

    EEA Staff Committee Nominee: 
    Jasmina Bogdanovic

     

    Post: EEA/CA/2016/17 – Secretary– Contract Agent (FG II)

     

    Chairperson:  
    Ronan Uhel

     Members:        
    Maria Henze
    Andreas Manville                                                                                                                 

    EEA Staff Committee Nominee:     
    Joanna Karlsen

     

    Post: EEA/CA/2016/5 – Project Manager – Integrated assessment expert – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson: 
    Ronan Uhel

    Members: 
    Anita Pirc Velkavrh
    Adriana Gheorghe
    Andreas Manville

    EEA Staff Committee Nominees: 
    Eva Ivits
    Mihai Tomescu

    Post: EEA/CA/2016/6 – Project Manager – Cross-thematic support – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:            
    Ronan Uhel

    Members:      
    Anita Pirc Velkavrh
    Adriana Gheorghe
    Andreas Manville

    EEA Staff Committee Nominees:        
    Eva Ivits
    Mihai Tomescu           

    Post: EEA/CA/2016/11 – Project Manager – Climate change adaptation – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:
    Paul McAleavey

    Members:
    André Jol
    Philippe Grandjean
    Andreas Manville

    EEA Staff Committee Nominee:
    Johannes Schilling

    Post: EEA/CA/2016/13 – Project Manager – Data management and INSPIRE – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:                                                        
    Chris Steenmans

    Members:                                                            
    Stefan Jensen
    Andreas Manville           

    EEA Staff Committee Nominee:                         
    Katarzyna Biala

           

    Post: EEA/CA/2016/1 – Project Officer – IT system administration support – Contract Agent (FG III)

    Chairperson:             
    Chris Steenmans

    Members:      
    Örjan Lindberg
    Andreas Manville                                                                                  

    EEA Staff Committee Nominee:          
    Blaz Kurnik                                                                         

    Observer:         
    Thanh Le

    Post: EEA/CA/2016/2 – Project Manager – Transport and environment reporting – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:       
    Paul McAleavey

    Members:  
    Martin Adams 
    Eva Goossens
    Andreas Manville                                                                                                                           

    EEA Staff Committee Nominee:     
    Christian Ansorge

    Post: EEA/CA/2016/3 – Deputy Accountant and Financial Controller – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson: 
    Søren Brostrup Nielsen

    Members:   
    Anne-Li Hartmann-Fitzgerald
    Alan Lloyd                                                                                      

    EEA Staff Committee Nominee: 
    Anke Lükewille

    Post: EEA/CA/2016/4 – Project Manager – ENP East project coordinator – Contract Agent (FG IV)

     Chairperson:  
    David Stanners

    Members:      
    Andrus Meiner
    Adriana Gheorghe
    Andreas Manville                                                                                                                          

    EEA Staff Committee Nominee:  
    Henrik Steen Andersen

    Observer:
    Galina Georgieva Hristova 

    Post: EEA/CA/2016/7 – Project Officer – Networking, communication and visibility support – Contract Agent (FG III)

    Chairperson:    
    David Stanners

    Members:
    Petra Fagerholm
    Galina Georgieva Hristova
    Andreas Manville                                                                                        

    EEA Staff Committee Nominee:      
    Cinzia Pastorello 

    Post: EEA/CA/2016/9 – Project Officer – ICT and Data management – Contract Agent (FG III)

    Chairperson:        
    Chris Steenmans

    Members:     
    Stefan Jensen
    Jean-Nicolas Poussart
    Andreas Manville                                                                                                                          

    EEA Staff Committee Nominee:     
    Christian Xavier Prosperini

    Observer:   
    Galina Georgieva Hristova 

    Post: EEA/AD/2016/10 – Project Manager – Industrial pollution – Temporary Agent (AD6)

    Chairperson:            
    Paul McAleavey

    Members:            
    Eva Goossens
    Peter Novak
    Andreas Manville

    EEA Staff Committee Nominee:         
    Ove Caspersen   

    Post: EEA/CA/2015/16 – Project Manager – Copernicus reporting – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson: 
    Chris Steenmans

    Members:                 
    Stefan Jensen
    Andreas Manville                                                                                                                       

    EEA Staff Committee Nominees:  
    Geertrui Louwagie
    Tobias Langanke

    Post: EEA/AST/2015/15 – Project Officer – Procurement – Temporary Agent (AST3)

    Chairperson:    
    Olivier Cornu

    Members:    
    Henriette Bille

    EEA Staff Committee Nominee:           
    Paul Hasenohr

    Post: EEA/AD/2015/14 – Project Manager – Air quality reporting and assessment – Temporary Agent (AD6)

    Chairperson:
    Paul McAleavey

    Members:
    Martin Adams
    Andreas Manville

    Scientific Committee member:
    Peter Novak 

    EEA Staff Committee Nominee:
    Gülcin Karadeniz

    Post: EEA/CA/2015/13 – Project Manager – Editor – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:
    Katja Rosenbohm

    Members:
    Brendan Killeen
    Andreas Manville                                        

    EEA Staff Committee Nominee:
    Inese Podgaiska

    Post: EEA/AST/2015/12 – Project Officer – Human Resources – Temporary Agent (AST4)

    Chairperson:
    Lene Bang Pedersen

    Member:
    Louise Plunkett Sønderby                                  

    EEA Staff Committee Nominee:
    Paul Hasenohr

    Post: EEA/CA/2015/11 – Project Manager – Sustainability assessments – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:
    Teresa Ribeiro

    Members:
    Ybele Hoogeveen
    Andreas Manville

    Scientific Committee member:
    Mikael Skou Andersen                                                

    EEA Staff Committee Nominee:
    Daniel Martin-Montalvo Álvarez

    Post: EEA/CA/2015/10 – Project Manager – Chemicals, environment and human health – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:
    Ybele Hoogeveen

    Members:
    Catherine Ganzleben
    Andreas Manville                                             

    Scientific Committee member:
    Philippe Grandjean                                                       

    EEA Staff Committee Nominee:
    Markus Erhard

    Post: EEA/CA/2015/9 – Project Manager – Regional marine state of the environment assessments – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:
    Ronan Uhel

    Members:
    Trine Christiansen
    Andreas Manville                                                    

    Scientific Committee member:
    Ángel Borja                                                   

    EEA Staff Committee Nominee:
    Jean-Nicolas Poussart

    Post: EEA/CA/2015/8 – Project Officer – Financial Assistant – Contract Agent (FG III)

    Chairperson:                                        
    Søren Brostrup Nielsen

    Member:                                              
    Olivier Cornu                                                 

    EEA Staff Committee Nominee:        
    Sebastien Petit

    Post: EEA/CA/2015/1 – Project Manager – Biodiversity indicators – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:
    Ronan Uhel

    Members:
    Ivone Pereira Martins
    Andreas Manville

    EEA Staff Committee Nominees:
    Christian Ansorge

    Nikolaj Bock

    Post: EEA/CA/2015/2 – Project Manager – Press Officer / Environmental Journalist – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:
    Katja Rosenbohm

    Members:
    Gülcin Karadeniz
    Andreas Manville

    EEA Staff Committee Nominees:
    Michel Houssiau
    John James O’Doherty

    Post: EEA/AD/2015/3 –Head of Group – Finance – Temporary Agent (AD7)

    Chairperson:
    Søren Brostrup Nielsen

    Member:
    Olivier Cornu                                                           

    EEA Staff Committee Nominee:
    Teresa Ribeiro

    Post: EEA/AD/2015/4 – Project Manager – IT software development – Temporary Agent (AD6)

    Chairperson:                                      
    Chris Steenmans

    Members:                                           
    Peter Kjeld
    Andreas Manville                                                          

    EEA Staff Committee Nominee:       
    Catherine Ganzleben

    Observer:                                       
    Søren Roug

    Post: EEA/CA/2015/5 – Project Manager – Procurement and contract management – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:                                       
    Søren Brostrup Nielsen

    Member:                                             
    Olivier Cornu                                                 

    EEA Staff Committee Nominee:       
    Hans Dufourmont

    Post: EEA/CA/2015/6 – Project Manager – Copernicus in situ component – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:                                       
    Chris Steenmans

    Members:                                           
    Stefan Jensen                                                           
    Andreas Manville                                                      

    EEA Staff Committee Nominees:     
    Birgit Georgi
    Christian Ansorge

    Post: EEA/CA/2015/7 – Project Manager – Copernicus land services – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:
    Hans Dufourmont

    Members:
    Andrus Meiner
    Andreas Manville                                                        

    EEA Staff Committee Nominees:
    Tobias Langanke

    Post: EEA/CA/2014/1 – Secretary – Contract Agent (FG II)

    Chairperson: 
    Henriette Bille

    Members:
    Penelope Attard                                                          

    EEA Staff Committee Nominee:       
    Paul Hasenohr

    Post: EEA/CA/2014/2 – Project Manager – Web content management system (CMS) – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:
    Sigfús Bjarnason

    Members:
    Franz Daffner
    Luis Pinto

    EEA Staff Committee Nominees:
    Nicole Kobosil

    Observer:
    Søren Roug

    Post: EEA/AD/2014/3 – Project Manager – Human Resources – Temporary Agent (AD7)

    Chairperson:
    Søren Brostrup Nielsen

    Member:
    Josiane Rivière                                                                                             

    EEA Staff Committee Nominees:
    Ivone Pereira Martins
    John Van Aardenne 

    Observer:
    Lene Bang Pedersen

    Post: EEA/CA/2014/4 – Project Manager – Climate change mitigation: analysis, monitoring and reporting – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:
    Paul McAleavey

    Members:
    John Van Aardenne
    Luis Pinto

    Scientific Committee Member:
    Vincent-Henri Peuch

    EEA Staff Committee Nominee:
    Rasmus Dilling

    Post: EEA/CA/2014/5 – Project Manager – WISE-Marine – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:
    Ronan Uhel

    Members:
    Trine Christiansen
    Luis Pinto

    EEA Staff Committee Nominee:
    Birgit Georgi

    Post: EEA/AST/2014/6 – Project Officer – Financial Assistant – Temporary Agent (AST3)

    Chairperson:
    Olivier Cornu

    Members:
    Anne-Li Hartmann-Fitzgerald

    EEA Staff Committee Nominee:
    Paul Hasenohr

    Observer:
    Penelope Attard

    Post: EEA/CA/2014/7 – Project Officer – Air pollution and climate change mitigation monitoring, reporting and verification – Contract Agent (FG III)

    Chairperson:
    John Van Aardenne

    Members:
    Martin Adams
    Henriette Bille

    EEA Staff Committee Nominee:
    Jette Lind Kristensen
    Johannes Schilling

    Post: EEA/CA/2014/8 – Project Manager – Water industries and pollution – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:
    Ronan Uhel

    Members:
    Beate Werner
    Andreas Manville

    EEA Staff Committee Nominee: 
    Jasmina Bogdanovic Milutinovic

    Post: EEA/CA/2013/1 – Project Manager – Procurement – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:
    Søren Brostrup Nielsen

    Members:
    Olivier Cornu
    Sigfús Bjarnason

    EEA Staff Committee Nominees:
    Birgit Georgi

    Post: EEA/CA/2013/2 – Project Manager – Air quality data assessment and dissemination – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:
    Paul McAleavey

    Members:
    Aphrodite Mourelatou
    Luis Pinto

    EEA Staff Committee Nominee:
    Annemarie Bastrup-Birk

    Post: EEA/AD/2013/3 – Project Manager – Chemicals and the environment – Temporary Agent (AD7)

    Chairperson:
    Jock Martin

    Members:
    Ybele Hoogeveen
    Anne-Li Hartmann-Fitzgerald

    EEA Staff Committee Nominees:
    Eva Royo Gelabert
    Hans-Martin Füssel

    Post: EEA/AD/2013/4 – Project Manager – Greenhouse gas and air pollutant emissions in the industry and energy sectors – Temporary Agent (AD6)

    Chairperson:
    Paul McAleavey

    Members:
    Andreas Barkman
    Olivier Cornu

    Scientific Committee Member:
    Peter Novak

    EEA Staff Committee Nominee:
    Peter Christian Kjeld

    Post: EEA/CA/2013/5 – Project Manager – SOE Information Services Support – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:
    Chris Steenmans

    Members:
    Peter Christian Kjeld
    Søren Brostrup Nielsen

    EEA Staff Committee Nominees:
    Ana Maria Ribeiro de Sousa
    Geertrui Louwagie

    Observer:
    Bert Jansen

    Post: EEA/CA/2013/6 – Project Manager – Resource efficiency and technological innovations – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:
    Jock Martin

    Members:
    Ybele Hoogeveen
    Olivier Cornu

    Scientific Committee member:
    Peter Novak

    EEA Staff Committee Nominees:
    Agnieszka Romanowicz
    Oscar Romero Sanchez

    Post: EEA/CA/2013/7 – Project Manager – Transport and environment – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:
    Paul McAleavey

    Members:
    Aphrodite Mourelatou
    Olivier Cornu

    Scientific Committee member:
    Peter Novak

    EEA Staff Committee Nominees:
    Darja Lihteneger
    Dorota Jarosinska

    Post: EEA/CA/2013/8 – Project Manager – Marine assessments – Contract Agent (FG IV)

    Chairperson:
    Ronan Uhel

    Members:
    Trine Christiansen
    Luis Pinto

    Scientific Committee member:
    Richard Johnson                                

    EEA Staff Committee Nominee:
    Tarja Porkka Knudsen

    Post: EEA/CA/2013/9 – Project Officer – Procurement and finance – Contract Agent (FG III)

    Chairperson:
    Olivier Cornu

    Members:
    Sigfús Bjarnason
    Penelope Attard

    EEA Staff Committee Nominees:
    Jette Lind Kristensen
    Ulrike Hoffmann

    Post: EEA/AD/2013/10 – Project Manager – Spatial data analyst – Temporary Agent (AD6)

    Chairperson:
    Ronan Uhel

    Members:
    Andrus Meiner
    Søren Brostrup Nielsen

    Scientific Committee member:
    Jean-Louis Weber

    EEA Staff Committee Nominees:
    Hermann Peifer
    Peter Kjeld

    Permalinks

    Geographic coverage

    Tags

    Filed under:
    Filed under:
    Document Actions