next
previous
items

Publication of names of Selection Committee members

Page Last modified 24 Jul 2020
1 min read
In a spirit of transparency, and in order to align our working methods with current practice in certain Member States, the administration has decided to proceed with the publication of names of Selection Committee members.

All persons appointed are informed that their name will be made available to the public on the Agency external website solely for the purposes of the selection procedure for the post for which they have been appointed and that they have the right to rectify any personal data that is inaccurate at any time during and after the selection procedure.

You are reminded that the Selection Committee’s work and deliberations are confidential. It is forbidden for candidates to make direct or indirect contact with the Selection Committee, or for anyone to do so on their behalf. Candidates may only use the official procedures to make their views known to the Selection Committee or to avail themselves of their rights. These should be sent in writing to the Head of Administrative Services, marked for the attention of the Chairperson of the Selection Committee.

 

Post: EEA/AD/2020/12 – Expert – Copernicus and LULUCF – Temporary Agent (AD6)


Chairperson:
Chris Steenmans

Members:
Andrus Meiner
John Van Aardenne
Andreas Manville

EEA Staff Committee Nominee:
Anke Lukewille


Post: EEA/CA/2020/11 – Expert – LULUCF: agriculture and climate – Contract Agent (FG IV)


Chairperson:
Blaz Kurnik

Members:
John Van Aardenne
David Cartaxo

EEA Staff Committee Nominee:
Aleksandra Kazmierczak

 

Post: EEA/AD/2020/10 – Expert – LULUCF: forests and climate – Temporary Agent (AD6)


Chairperson:
Eva Jensen

Members:
Blaz Kurnik
John Van Aardenne
Andreas Manville

EEA Staff Committee Nominee:
Daniel Martin-Montalvo Álvarez

 

Post: EEA/CA/2020/9 – Expert – Biodiversity monitoring and reporting – Contract Agent (FG IV)


Chairperson:
Ronan Uhel

Members:
Beate Werner
David Cartaxo

EEA Staff Committee Nominee:
Jose Miguel Rubio Iglesias

 

Post: EEA/AD/2020/8 – Expert – Oceans and freshwater under climate change – Temporary Agent (AD6)

Chairperson:
Ronan Uhel

Members:
Stephane Isoard
Andreas Manville

EEA Staff Committee Nominee:
Bastian Zeiger

 

Post: EEA/CA/2020/7 – Expert – Sustainable finance – Contract Agent (FG IV)


Chairperson:
Jock Martin

Members:
Andreas Barkman
David Cartaxo

EEA Staff Committee Nominee:
Cinzia Pastorello

 

Post: EEA/AD/2020/6 – Expert – Sustainable finance – Temporary Agent (AD7) 

Chairperson:
Jock Martin
 

Members:
Andreas Barkman
Andreas Manville

EEA Staff Committee Nominee:
Trine Christiansen


Post: EEA/AD/2020/5 – Expert – Environment, health and wellbeing – Temporary Agent (AD6)


Chairperson:
Martin Adams 

Members:
Catherine Ganzleben
Andreas Manville 

EEA Staff Committee Nominee:
Stefan Jensen


Post: EEA/CA/2020/4 – Expert – Networks and systems coordination – Contract Agent (FG IV) 

Chairperson:
Paul McAleavey 

Members:
Galina Hristova
David Cartaxo 

EEA Staff Committee Nominee:
Daniel Martin-Montalvo Álvarez


Post: EEA/CA/2020/3 – Expert – Coordination of Western Balkan cooperation and IPA activities – Contract Agent (FG IV)

Chairperson:
Paul McAleavey 

Members:
Galina Hristova
David Cartaxo 

EEA Staff Committee Nominee:
Andreas Unterstaller

 

Post: EEA/AD/2020/2 – Expert – Organisational Learning and Knowledge Innovation – Temporary Agent (AD7)

Chairperson:
S
øren Brostrup Nielsen

Members:
Jock Martin
Andreas Manville

EEA Staff Committee Nominee:
Melanie Sporer

 

Post: EEA/AD/2020/1 – Head of Programme – Natural Capital and Ecosystems – Temporary Agent (AD 11)

Chairperson:
Hans Bruyninckx

Members:
Eva Jensen
Søren Brostrup Nielsen
Shay O’Malley
Per Mickwitz 

EEA Staff Committee Nominee:
Ivone Pereira Martins

 

    Permalinks

    Geographic coverage

    Tags

    Filed under:
    Filed under: administration
    Document Actions