next
previous
items

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή αποφάσισε, με βάση την απόφαση που έλαβε το Διοικητικό Συμβούλιο του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Περιβάλλοντος στις 15 Μαρτίου 2002, να απευθύνει πρόσκληση υποβολής αιτήσεων για τη εξής θέση:

Εκτελεστικός Διευθυντής του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Περιβάλλοντος

Ο  Οργανισμός, όργανο της  Ευρωπαϊκής  Ένωσης το οποίο ιδρύθηκε με βάση τον κανονισμό 1210/90 του Συμβουλίου (όπως τροποποιήθηκε από τον κανονισμό 933/99 του Συμβουλίου), εδρεύει στην Κοπεγχάγη.

Ο Οργανισμός: Από την ίδρυσή του το 1994, ο Οργανισμός αποτελεί την κύρια πηγή πληροφόρησης που χρησιμοποιούν η Ευρωπαϊκή Ένωση και τα κράτη μέλη της για την χάραξη περιβαλλοντικών πολιτικών. Κατά συνέπεια, ο Οργανισμός συνδράμει καθοριστικά στην ανάπτυξη της Ευρώπης με βάση τις αρχές της αειφορίας. Ο υποψήφιος που θα επιλεχθεί θα πρέπει να επιδείξει τις ικανότητες και τα ηγετικά προσόντα που  απαιτούνται για να εκπληρώσει ο Οργανισμός τον στρατηγικό του ρόλο. Ο Οργανισμός υποβοηθείται στο έργο του από ένα δίκτυο πληροφοριών και παρατηρήσεων σχετικά με το περιβάλλον εδραιωμένο στην Ευρωπαϊκή Ένωση, το Λιχτενστάιν, την Ισλανδία και τη Νορβηγία. Η διεύρυνση με 13 νέα μέλη θα αποτελέσει τo πρώτo κύριο μέλημα για τον νέο Διευθυντή. Περισσότερες πληροφορίες μπορούν να αναζητηθούν στην ιστοθέση του Οργανισμού (www.eea.eu.int).

Περιγραφή θέσης: Ο Εκτελεστικός Διευθυντής είναι ο νόμιμος εκπρόσωπος του Οργανισμού και αντιπροσωπεύει τον Οργανισμό στις σχέσεις του με εξωτερικούς φορείς. Λογοδοτεί στο Διοικητικό Συμβούλιο. Ιδιαίτερα καθήκοντά του είναι:

  • συνεργασία με το Διοικητικό Συμβούλιο για την ανάπτυξη και επίτευξη των στρατηγικών στόχων του Οργανισμού στο περιβαλλοντικό πεδίο·

  • διοίκηση, σε καθημερινή βάση, των 80 και πλέον μελών του προσωπικού του Οργανισμού και του ετήσιου προϋπολογισμού του που ανέρχεται σε περίπου 28 εκατομμύρια €

  • επεξεργασία και διάδοση περιβαλλοντικών πληροφοριών·

  • εκπόνηση του πολυετούς και των ετήσιων προγραμμάτων εργασίας.

Διορισμός: Το Διοικητικό Συμβούλιο του Οργανισμού θα διορίσει τον επιτυχόντα υποψήφιο βάσει πρότασης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Όροι πρόσληψης: Ο Εκτελεστικός Διευθυντής θα προσληφθεί ως προσωρινός υπάλληλος δυνάμει του άρθρου 2 του καθεστώτος που εφαρμόζεται επί του λοιπού προσωπικού των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων. Ο διορισμός θα γίνει στο επίπεδο A.2, για 5ετή θητεία, ανανεώσιμη.

Απαιτούμενα προσόντα:

  • Αποφασιστικότητα και ηγετικά προσόντα για την εκπλήρωση της αποστολής του Οργανισμού.

  • Ικανότητα επικοινωνίας με τους ενδιαφερομένους και εδραίωσης στενών εργασιακών σχέσεων.

  • Αποδεδειγμένη ικανότητα διοίκησης ενός οργανισμού, τόσο σε στρατηγικό επίπεδο όσο  και σε επίπεδο εσωτερικής διαχείρισης.

  •  Τουλάχιστον δεκαπενταετής επαγγελματική πείρα (μετά την απόκτηση πανεπιστημιακού πτυχίου ή ισοδύναμου τίτλου) σε τομέα σχετικό με την αποστολή του Οργανισμού, στην οποία συμπεριλαμβάνεται πενταετής τουλάχιστον πείρα σε στελεχική θέση.

  • Άριστη γνώση τουλάχιστον μίας από τις επίσημες γλώσσες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και επαρκής γνώση μίας άλλης από αυτές. Η καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας θα αποτελέσει επιπλέον προσόν.

  • Πτυχίο πανεπιστημιακών σπουδών ή ισοδύναμος τίτλος που παρέχει δυνατότητα πρόσβασης σε μεταπτυχιακές σπουδές.

  • Ημερομηνία γέννησης μετά την 01.01.1943.

  • Καλή γνώση των οργάνων της ΕΕ, της περιβαλλοντικής πολιτικής της ΕΕ, των σχετικών διεθνών εξελίξεων και των άλλων συναφών με τις δραστηριότητες του Οργανισμού πολιτικών.

Υπηκοότητα
: μιας από τις χώρες μέλη  του Οργανισμού, συμπεριλαμβανομένων αυτών που βρίσκονται σήμερα στη διαδικασία κύρωσης της προσχώρησης, εφόσον η διαδικασία κύρωσης έχει ολοκληρωθεί τη στιγμή που το Διοικητικό Συμβούλιο του Οργανισμού διορίσει τον επιλεχθέντα υποψήφιο (αυτό ισχύει για την Πολωνία και την Τουρκία).

Υπενθυμίζεται στους υποψήφιους που υπέβαλαν αίτηση στο πλαίσιο της προηγούμενης πρόσκλησης (που δημοσιεύθηκε στις 20 Ιουλίου 2001 στην Επίσημη Εφημερίδα των ΕΕ) ότι η διαδικασία αυτή έχει κλείσει. Εφόσον ενδιαφέρονται ακόμη για τη συγκεκριμένη θέση, οφείλουν να υποβάλουν νέα αίτηση, καθώς και όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας .

Για να θεωρηθούν έγκυρες οι αιτήσεις, οι υποψήφιοι καλούνται να αποστείλουν επιστολή εκδήλωσης ενδιαφέροντος, συμπληρωμένο έντυπο αίτησης και βιογραφικό σημείωμα, τριών σελίδων κατ'ανώτατο όριο, στην ακόλουθη διεύθυνση, με συστημένη επιστολή, το αργότερο μέχρι τις 26 Ιούλιος 2002 (απόδειξη αποτελεί η σφραγίδα του ταχυδρομείου).

European Commission
Directorate General for Personnel and Administration
Unit Admin.A.5
Executive Director of the EEA
Office MO 34 5/105
B-1049 Brussels

Download

ΑΙΤΗΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ

Permalinks

Document Actions