naslednji
prejšnji
zadetki

Press Release

Biotska raznovrstnost, podnebne spremembe in vi

Glede hrane, zavetja in drugih osnovnih potreb, kot je na primer čist zrak, smo odvisni od bogastva življenja na tem planetu. Smo del te raznolikosti in brez nje ne moremo živeti. V Signalih ljudje pripovedujejo, kako spremembe okolja okoli njih ne vplivajo samo na živalske in rastlinske vrste, ampak tudi na njihovo preživetje in način življenja.

Profesorica Jacqueline McGlade, izvršna direktorica Evropske agencije za okolje

Signali EEA 2010 pripovedujejo šest zgodb o ljudeh in okoljskih vprašanjih, s katerimi ti danes živijo. Te „priče“ vas med potovanjem v znane in manj znane kraje vabijo k ponovnemu ogledu temeljev življenja na zemlji – vode, tal in zraka. Čeprav so njihova opažanja osebna in lokalno omejena, je njihov položaj podoben in velja za ves svet.

To niso samo anekdote. Modrost navadnih ljudi, kot so lovci, kmetovalci, obiskovalci hribov in športni navdušenci, je pogosto neizkoriščen vir informacij, ki lahko obogati naše satelitske slike in raziskave. Ti ljudje govorijo preprost jezik. Lahko jim je prisluhniti.

„Glede hrane, zavetja in drugih osnovnih potreb, kot je na primer čist zrak, smo odvisni od bogastva življenja na tem planetu. Smo del te raznolikosti in brez nje ne moremo živeti. V Signalih ljudje pripovedujejo, kako spremembe okolja okoli njih ne vplivajo samo na živalske in rastlinske vrste, ampak tudi na njihovo preživetje in način življenja,“ je povedala profesorica Jacqueline McGlade, izvršna direktorica Evropske agencije za okolje.

Biotska raznovrstnost in podnebne spremembe sta osrednji temi, zgodbe pa bodo pomembne v celotnem letu 2010 – Mednarodnem letu biotske raznovrstnosti Združenih narodov –, še zlasti 22. maja, na mednarodni dan biotske raznovrstnosti.

V zgodbah lahko sledite toku vode z vrhov Alp do ulic Dunaja in ugotovite, da podnebne spremembe vplivajo na starodaven vodni cikel v gorah s posledicami za deset tisoče Evropejcev. Prisluhnite vodniku, moškemu, ki je odrasel v gorah, ko opisuje, kako se ob naraščanju temperature spreminja celo sestava kamenja in se drobi zmrznjeno jedro.

Spoznajte, kako se pastirji severnih jelenov v prostrani arktični regiji soočajo z zimami, ki niso več tako hladne kot nekoč. Odpotujte na Egejsko morje in prisluhnite, kako spremembe opisujejo lokalni prebivalci kot je Saim Erol, ki v njem zadnjih dvajset let lovi ribe. Kaj storite, ko iz vode potegnete novo ribo? Od kod je prišla? Če je nihče noče kupiti, kakšna je njena vrednost?

Publikacijo Signali 2010 bosta v sredo, 24. marca 2010, predstavili španska ministrica za okolje, podeželje in pomorstvo Elena Espinosa in izvršna direktorica Evropske agencije za okolje Jacqueline McGlade. Dogodek v Madridu bo potekal sočasno z začetkom delovanja spletišča Signali: eea.europa.eu/signals

Opombe za urednika

Podrobnosti o objavi: Madrid, Španija

Datum: sreda, 24. marec 2010

Kraj: Ministerio de Medio Ambiente y Medio Rural y Marino

Ura: 12.00

Kaj so Signali?

Signali, ki so objavljeni v vseh 26 jezikih Evropske agencije za okolje, ubirajo pristop, ki temelji na zgodbah, da bi pripomogli k boljši komunikaciji z raznolikim prebivalstvom Evrope.

Zgodbe iz publikacije Signali se sme brezplačno uporabiti v tisku ali na spletu. Navedite vir EEA in bralce po več informacij usmerite na: eea.europa.eu/signals

Kontaktne informacije

Kontakt za poizvedbe medijev:

Iben Stanhardt

Tiskovni predstavnik

E-pošta: iben.stanhardt@eea.europa.eu

Telefon: +45 3336 7168

Mobilni telefon: +45 2336 1381

Permalinks

Geographic coverage

Akcije dokumenta