kitas
ankstesnis
punktai

Press Release

Aplinka. Švarus vanduo daugumoje ES atostogų vietų

Pakeisti kalbą
Press Release Paskelbta 2012-05-23 Paskutinį kartą keista 2016-06-03
Jei šią vasarą atostogas planuojate praleisti kuriame nors iš Europos paplūdimių, galime jums pranešti gerą naujieną. Dabar 92,1 % Europos Sąjungos maudyklų atitinka Maudyklų vandens direktyvoje nustatytus mažiausius privalomus vandens kokybės reikalavimus. Vanduo yra švarus ir Londono Serpentino ežere, kuriame vyks keletas olimpiados renginių, įskaitant atvirų vandenų plaukimo maratoną ir triatlono varžybų plaukimo rungtį.

Šie duomenys pateikiami naujausioje metinėje Europos aplinkos agentūros (EAA) ir Europos Komisijos maudyklų vandens ataskaitoje, kurioje apibūdinama daugiau kaip 22 000 Europos maudyklų ir pliažų, upių ir ežerų vandens kokybė praėjusiais metais.

Už aplinką atsakingas Europos Komisijos narys Janezas Potočnikas sakė: „Su džiaugsmu pranešu, kad Europos maudyklų vandens kokybė apskritai išlieka gera, o nuo praėjusių metų dar pagerėjo. Didžiajai daliai europiečių rūpi vandens kokybė ir jie nori apie ją gauti daugiau informacijos. Todėl turime toliau stengtis, kad mūsų vandenys būtų tinkami naudoti visiems pagrįstiems tikslams – tiek maudytis, tiek gerti, – ir kad bendra vandenų ekosistemos būklė būtų gera.“

Europos aplinkos agentūros vykdomoji direktorė profesorė Jacqueline McGlade pridūrė: „Europos piliečiams paplūdimių ir kitų maudyklų vandens kokybė yra vienas iš didžiausių aplinkosauginių rūpesčių. Keliose šalyse žemės ūkio veikla ir nutekamųjų vandenų tarša dar kelia problemų, todėl turime labiau stengtis užtikrinti visuomenei saugų ir švarų vandenį.“

Iš ataskaitos paaiškėjo, kad 77,1 % vietovių vanduo yra labai geros kokybės ir atitinka griežčiausias orientacines vertes: palyginti su praėjusių metų duomenimis, jo kokybė pagerėjo 3,5 %. Apie 93,1 % pakrančių maudyklų vanduo buvo laikomas „tinkamu“ arba atitinkančiu ne tokias griežtas privalomas vertes: jo kokybė pagerėjo 1 %. Mažiau kaip 2 % maudyklų vanduo neatitiko kokybės reikalavimų.

Nustatyta, kad maudyklų vandenų kokybė Kipre, Kroatijoje, Maltoje ir Graikijoje yra labai gera: daugiau kaip 90 % maudyklų atitinka griežčiausias orientacines vertes (jų vanduo yra labai geros kokybės), o kitose maudyklose vandens kokybė atitinka privalomas vertes. Kitame vertinimo skalės gale atsidūrė Nyderlandų, Bulgarijos, Latvijos, Liuksemburgo ir Belgijos maudyklų kokybė: palyginti nedaugelio maudyklų, ypač vidaus vandenų, vanduo atitinka griežtas orientacines vertes.

Bendrai vandens kokybė Europos populiariausiuose atostogų vietose buvo gera: daugiau kaip 90 % maudyklų vanduo atitiko privalomas vertes. Daugiau kaip 80 % Ispanijos, Italijos ir Portugalijos maudyklų vandens kokybė buvo labai gera.

Bendra ES maudyklų vandens kokybė nuo 1990 m. ženkliai pagerėjo. Maudyklų vandens direktyvos nuostatų neatitinkančių pakrančių maudyklų sumažėjo nuo 9,2 % 1990  m. iki 1,5 % 2011 m. Privalomų vandens kokybės verčių neatitinkančių vidaus vandenų maudyklų sumažėjo nuo 11,9 % 1990 m. iki 2,4 % 2011 m. – tai žemiausias iki šiol pasiektas procentinis dydis.

Pagrindiniai faktai

Europos maudyklų vanduo privalo atitikti 2006 m. Maudyklų vandens direktyvoje, kuri turi būti įgyvendinta iki 2014 m. gruodžio mėn., nustatytus reikalavimus. ES kasmet skelbia suvestinę maudyklų vandens kokybės ataskaitą, parengtą remiantis valstybių narių ataskaitomis, kurias valstybės narės privalo pateikti iki praėjusių metų pabaigos. Šių metų ataskaitoje užfiksuota, kad visos 27 valstybės narės, taip pat Kroatija, Juodkalnija ir Šveicarija stebėjo maudyklų vandens kokybę ir šiuos duomenis skelbė viešai – dauguma šalių, tai darydamos, vadovavosi naujosiomis nuostatomis.

Pakrančių vandenyse yra du trečdaliai visų maudyklų, likusios – upėse ir ežeruose. Daugiausia jūrų pakrančių maudyklų yra Italijoje, Graikijoje, Prancūzijoje ir Ispanijoje, o daugiausia vidaus vandenų maudyklų – Vokietijoje ir Prancūzijoje.

Laboratorijose buvo ištirtas tam tikrų rūšių bakterijų, įskaitant žarninių enterococci ir Escherichia coli bakterijų, kiekis, kuriuo remiantis galima nustatyti taršos, daugiausiai iš nutekamųjų vandenų ir gyvulinės kilmės atliekų, lygį. Maudyklos skirstomos į atitinkančias privalomas vertes, arba griežtesnes orientacines vertes, ir neatitinkančias šių verčių.

Savo pamėgtų maudyklų vandens kokybę Europos piliečiai gali patikrinti Europos vandens informacinėje sistemoje WISE. Iš WISE internetinės svetainės vartotojai gali parsisiųsti duomenis ir naudotis joje pateiktais sąveikiaisiais žemėlapiais. Apie vietos vandenų kokybę galima pranešti Eye on Earth interneto svetainėje.

Daugiau informacijos rasite

 

 

Permalinks

Geographic coverage

Dokumento veiksmai