következő
előző
tételek

Az EEA tevékenységei

Nyelv megváltoztatása
Lap Utolsó módosítás 2016. 04. 22.
This page was archived on 2015. 11. 19. with reason: Content is outdated
A szakpolitika hatékonyságának értékelése fontos szerepet játszik a szakpolitikák kialakításában és továbbfejlesztésében. Alapvető feladat az EU környezetvédelmi eszközei által kiváltott hatásoknak, illetve annak az értékelése, hogy az egyes intézkedések ténylegesen meghozták-e a kívánt eredményeket. Nehéz kérdéseket kell feltennünk, például: Valóban működik-e a környezetvédelmi szakpolitika, költséghatékony-e? Ha nem, hogyan lehet jobbá tenni? Ezek azok a kérdések, amelyekkel az EEA a szakpolitika hatékonysággal és a piaci alapú eszközökkel kapcsolatos munkája során foglalkozik. Jelenleg különös figyelmet kapnak a környezetvédelmi adóreformban rejlő lehetőségek.

A 2001. évi, Jelentés a környezetvédelmi intézkedésekről: Hatékonyak vagyunk? című jelentés felállította az EEA szakpolitikák hatékonyságát vizsgáló utólagos értékeléseinek módszertani keretét. A megközelítés kipróbálására az olyan értékelések biztosítottak lehetőséget, mint a szennyvízkezelésről, a csomagolásról és a csomagolási hulladékról, valamint a hulladéklerakókról szóló irányelvekben foglaltak. Jelenleg készülnek a fenntartható erőforrás-gazdálkodás piaci alapú eszközeinek, illetve a strukturális alapok és a Kohéziós Alap végrehajtásának hatékonyságát vizsgáló tanulmányok.

Az EEA 1996 óta rendszeresen ad jelentést a piaci alapú eszközökkel (MBI) kapcsolatban szerzett tapasztalatokról. Ez kiterjed a környezetvédelmi adóreformban rejlő lehetőségek kihasználására is, nem csupán a foglalkoztatás, hanem az innováció és a versenyképesség, különösen pedig az „ökológiai innováció” ösztönzése szempontjából. Ide tartozik a jelenleg készülő, Környezetvédelmi adó Európában az öregedő európai népesség összefüggésében: az ökológiai innovációra és a háztartási eloszlásra gyakorolt hatás című tanulmány is.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezettel (OECD) közösen az EEA kezeli a környezetvédelmi szakpolitika gazdasági eszközeinek OECD/EEA adatbázisát. Ez a környezetvédelmi adókra és díjakra, a letét-visszatérítés rendszerére, a forgalmazható kibocsátási engedélyekre, a környezetbarát támogatásokra, valamint az önkéntes megállapodásokra vonatkozó adatokat tárol. Az EEA felel a saját tagjai közé, az OECD tagjai közé azonban nem tartozó 15 országra vonatkozó adatok összegyűjtéséért is.

Jelenleg készül az elővigyázatossági elv alkalmazását segítő "Korai figyelmeztetések kései tanulságai" című kötet második kiadása. Ebben az emberi gazdasági tevékenység veszélyeiről szakértők által készített esettanulmányok fognak szerepelni.

Az EEA ad otthont az európai környezetvédelmi ügynökségek vezetőinek hálózatához tartozó titkárságnak is.

Az adók a civilizált társadalmak mutatói, mondotta Roosevelt. A fenntartható társadalom mutatója a környezetvédelmi adó lenne?

Jacqueline McGlade, Nemzetközi konferencia a környezetvédelmi adórendszerről, 2007.

Permalinks

Topics

Dokumentumhoz kapcsolódó lépések