ďalej
späť
body
Solidarita v Európe v čase vojny

Ruská vojenská agresia na Ukrajine zmenila život Ukrajincov z jedného dňa na druhý. Dôsledky tejto neopodstatnenej vojny pociťujú ľudia nielen na Ukrajine, ale aj za jej hranicami. Jej vplyv na nás pretrvá mnoho rokov a dotkne sa i budúcich generácií.

Viac informácií

Solidarita ako kľúč k obnove po pandémii COVID-19 a k lepšej a udržateľnej budúcnosti

Rok 2021 bol poznačený pandémiou COVID-19 a dôsledkami zmeny klímy. Vzhľadom na vyššie ceny energií a obavy týkajúce sa zdravia sa v roku 2022 vyžadujú v súvislosti s obnovou Európy ťažké rozhodnutia. V prípade oneskorených opatrení alebo nižšej úrovne ambícií je pravdepodobnejšie, že z dlhodobého hľadiska pri nich vzniknú vyššie sociálne a hospodárske náklady. Riešenie sociálnych nerovností v rámci tohto prechodu na udržateľnosť je kľúčom k lepšej budúcnosti pre nás všetkých.

Viac informácií

Krajiny západného Balkánu sú významnými partnermi agentúry EEA pri riešení výziev súvisiacich so životným prostredím a klímou

Európska environmentálna agentúra spolupracuje s veľkým počtom krajín vrátane krajín západného Balkánu. Ako táto spolupráca prispieva k práci EÚ v oblasti životného prostredia a ako je prospešná pre Albánsko, Bosnu a Hercegovinu, Čiernu Horu, Severné Macedónsko, Srbsko a Kosovo? Stretli sme sa s Lucom Basom, vedúcim oddelenia programov, koordinácie, sietí a stratégie, aby nám porozprával, ako EEA spolupracuje s týmito krajinami na zlepšovaní životného prostredia.

Viac informácií

Zlepšovanie environmentálneho správania v organizáciách

Popri poskytovaní dôveryhodných informácií o našom životnom prostredí a klíme sa Európska environmentálna agentúra (EEA) ako organizácia usiluje zlepšiť svoje vlastné environmentálne správanie. Melanie Sporer, ktorá koordinuje tieto snahy v rámci EEA prostredníctvom schémy EÚ pre environmentálne manažérstvo a audit (EMAS), nám poskytla rozhovor na túto tému.

Viac informácií

Zdravie a životné prostredie vrátane znečistenia ovzdušia a zaťaženia hlukom – práca agentúry EEA v centre pozornosti

Znečistenie ovzdušia, zaťaženie hlukom a vplyvy zmeny klímy sú kľúčovými rizikami pre každodenné zdravie a pohodu Európanov. Rozprávali sme sa s Catherine Ganzlebenovou, vedúcou skupiny pre znečistenie ovzdušia, životné prostredie a zdravie, Albertom Gonzálezom, odborníkom agentúry EEA na kvalitu ovzdušia a Eulaliou Perisovou, odborníčkou agentúry EEA na zaťaženie hlukom s cieľom zistiť, čo agentúra EEA robí pre zlepšenie znalostí v tejto dôležitej pracovnej oblasti.

Viac informácií

Spoločná stratégia EEA a Eionet na roky 2021 – 2030: údaje a poznatky na dosiahnutie európskych ambícií v oblasti klímy a životného prostredia

Spoločná stratégia určuje smerovanie nášho úsilia. Zavádza nový spôsob spolupráce a budovania znalostí – pružnejší, pohotovejší, aktívnejší, akčnejší – na riešenie otázok a problémov, ktoré na nás čakajú, a získanie poznatkov, ktoré budeme potrebovať v nasledujúcom desaťročí.

Viac informácií

Do akej miery sú nové biologicky rozložiteľné, kompostovateľné a plastické výrobky z biologického materiálu, ktoré sa začínajú používať, v skutočnosti ekologické?

Vieme, že znečistenie plastmi a plastový odpad sú veľkým environmentálnym problémom. Na trh boli v uplynulých rokoch uvedené nové plastové výrobky, o ktorých sa tvrdí, že sú k životnému prostrediu šetrnejšie. Ich environmentálna dôveryhodnosť sa posudzuje v nedávno uverejnenej informačnej správe Európskej environmentálnej agentúry (EEA). Aby sme sa o tejto problematike dozvedeli viac, stretli sme sa s Almut Reichelovou, odborníčkou agentúry EEA pre udržateľné využívanie zdrojov a zneškodňovanie odpadu.

Viac informácií

Správa Európskej environmentálnej agentúry „Životné prostredie Európy – stav a perspektíva 2020“ hrá kľúčovú úlohu v podporovaní obnovenej snahy o udržateľnosť v Európe

Európska environmentálna agentúra (EEA) zverejnila na začiatku tohto mesiaca správu „Životné prostredie Európy – stav a perspektíva 2020 (SOER 2020)“. Dospelo sa v nej k záveru, že bez naliehavých opatrení počas najbližších 10 rokov Európa nedosiahne svoje ciele do roku 2030, ktoré sú zamerané na riešenie alarmujúcej miery straty biodiverzity, rastúcich vplyvov zmeny klímy a nadmernej spotreby prírodných zdrojov. Ponúka tiež niekoľko kľúčových riešení, ktoré by mohli pomôcť vrátiť Európu späť na cestu plnenia týchto cieľov. S Tobiasom Lungom, odborníkom EEA na koordináciu a posúdenie správy SOER, sme sa porozprávali o úlohe správy SOER 2020.

Viac informácií

Je načase konať v prospech klímy, prírody a ľudí

Rok 2019 si budeme pamätať ako zlomový z hľadiska opatrení v oblasti klímy a životného prostredia v Európe. Milióny Európanov a ďalších ľudí po celom svete demonštrovali a vyzývali tvorcov politík, aby podnikli kroky. Vo vedeckých posudkoch založených na dôkazoch vrátane správy Európskej environmentálnej agentúry o stave životného prostredia (SOER 2020) sa poukázalo na rozsah budúcich výziev a naliehavú potrebu konať. Tieto výzvy sa teraz menia na strategické plány. Európsky ekologický dohovor, ktorý predstavila Európska komisia, predstavuje sľubný začiatok pre nadchádzajúce kritické desaťročie.

Viac informácií

Adaptácia na klimatickú zmenu je pre budúcnosť poľnohospodárstva v Európe kľúčová

Vlny horúčav počas uplynulého leta a extrémne poveternostné javy opäť raz prekonali klimatické rekordy v Európe, čím sa znova potvrdil význam adaptácie na klimatickú zmenu. Stretli sme sa s Blazom Kurnikom, odborníkom Európskej environmentálnej agentúry (EEA) pre vplyvy klimatickej zmeny a adaptáciu na klimatickú zmenu, aby sme sa porozprávali o novej správe agentúry uverejnenej začiatkom tohto mesiaca. Poskytujú sa v nej informácie o tom, ako klimatická zmena vplýva na poľnohospodárstvo v Európe.

Viac informácií

Dosiahnutie udržateľnosti: nové európske politiky ponúkajú jedinečnú príležitosť

Novozvolená predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová stanovila politické priority svojho tímu na nasledujúcich päť rokov. Stredobodom jej programu je Európsky ekologický dohovor, ktorý určuje ambicióznejšie opatrenia v oblasti klimatickej krízy a krízy biodiverzity. Európske politiky už so zhoršovaním životného prostredia a klimatickou zmenou dlhodobo bojujú, pričom toto úsilie sprevádzajú úspechy aj neúspechy. S podporou stále intenzívnejších výziev spoločnosti na prijatie opatrení ponúka toto nové politické obdobie – s novou Európskou komisiou a Parlamentom – jedinečnú príležitosť pre Európu, aby zintenzívnila a urýchlila ekologický a spravodlivý prechod.

Viac informácií

Agentúra EEA má 25 rokov: budovanie na skúsenostiach s cieľom dosiahnuť udržateľnosť v Európe

Ako bude vyzerať životné prostredie v Európe o 25 rokov? Podarí sa nám dosiahnuť náš spoločný cieľ, ktorým je dobrý život v rámci možností našej planéty? Podarí sa nám obmedziť globálne otepľovanie a vybudovať mestá odolné voči zmene klímy obklopené zdravou prírodou? Z nedávnych volieb do Európskeho parlamentu vyplýva, že obavy Európanov sú čoraz väčšie. Ďalšia európska generácia takisto vyzýva k prijatiu naliehavých opatrení. Akým spôsobom však ich požiadavky na zabezpečenie udržateľnej budúcnosti ovplyvnia životné prostredie a sociálno-hospodárske politiky v Európe? Pri príležitosti nášho 25. výročia sa zamýšľame nad tým, ako sa v posledných 25 rokoch vyvíjali európske poznatky a politiky týkajúce sa životného prostredia a ako agentúra EEA spolu so svojimi sieťami môže počas nadchádzajúcich 25 rokov podporovať snahy o dosiahnutie udržateľnosti.

Viac informácií

Predchádzanie vzniku odpadu je východiskom z krízy plastového odpadu

Plastový odpad je naďalej obrovský a rastúci problém. Ako ho rieši Európska únia? Ioannis Bakas, EEA expert na predchádzanie vzniku odpadu, stručne priblížil obsah správy EEA o predchádzaní vzniku plastového odpadu v Európe, ktorá bola uverejnená tento mesiac.

Viac informácií

Zdravé životné prostredie je základom udržateľného hospodárstva a spravodlivej spoločnosti

Životné prostredie a podnebie našej planéty čelia nevídaným výzvam, ktoré predstavujú hrozbu pre dobré životné podmienky. Ešte stále je čas prijať rozhodujúce opatrenia. Zdá sa to byť ťažká úloha, ale ešte máme možnosť zvrátiť niektoré negatívne trendy, urobiť opatrenia na minimalizovanie škôd, obnoviť veľmi dôležité ekosystémy a oveľa dôslednejšie chrániť, čo nám zostáva. V záujme dosiahnutia dlhodobej udržateľnosti musíme k životnému prostrediu, klíme, hospodárstvu a spoločnosti pristupovať ako k neoddeliteľným súčastiam jedného celku.

Viac informácií

EEA: 25 rokov znalostí na podporu európskej environmentálnej politiky

Európska únia (EÚ) má jedny z najambicióznejších environmentálnych a klimatických cieľov na svete, ku ktorým patrí široké spektrum oblastí politiky, počínajúc kvalitou ovzdušia, odpadovým hospodárstvom a kvalitou vodných zdrojov, až po energetiku a dopravu. Vychádzajúc z údajov od členských štátov Európska environmentálna agentúra pomáha monitorovať pokrok a identifikovať oblasti, kde sa vyžaduje ďalšie úsilie. Od svojho vzniku pred 25 rokmi EEA rozvíja prácu v oblasti údajov a znalostí na podporu politických stratégií v Európe.

Viac informácií

Investovanie do udržateľnosti

Európska komisia nedávno prijala balík právnych návrhov na podporu trvalo udržateľného financovania v Európskej únii (EÚ). Návrhy Komisie vychádzajú z odporúčaní skupiny expertov na vysokej úrovni pre udržateľné financovanie, zloženej z expertov z občianskej spoločnosti, finančného sektora, akademickej obce a európskych a medzinárodných inštitúcií. V skupine expertov sme hovorili so zástupcom Európskej environmentálnej agentúry (EEA) Andreasom Barkmanom, ktorý pracuje na strategickom poradenstve v otázkach klimatických zmien a energetiky.

Viac informácií

Sledovanie pokroku Európy v plnení cieľov v oblasti klímy a energetiky do roku 2020

Európska únia (EÚ) sa zaviazala k viacerým cieľom v oblasti klímy a energetiky, ktoré sú zamerané na zníženie emisií skleníkových plynov, zlepšenie energetickej efektívnosti a posilnenie využívania obnoviteľných zdrojov energie. Ako sleduje agentúra EEA pokrok členských štátov EÚ v dosahovaní týchto cieľov? Na rolu agentúry v tejto úlohe sme sa opýtali Melanie Sporerovej, expertky agentúry EEA na zmierňovanie zmeny klímy a energetiku. Vysvetlila nám tiež pokrok v najnovšej výročnej správe Trendy a prognózy.

Viac informácií

Obehové hospodárstvo v Európe: všetci sa musíme zapojiť

Pre väčšinu ľudí ostáva myšlienka obehového hospodárstva naďalej abstraktným, ak nie úplne vzdialeným pojmom. Zatiaľ čo téma „ekologizácie“ je čoraz populárnejšia na celom svete, mnoho ľudí si ešte neuvedomuje, aké rozsiahlejšie zmeny budeme musieť uskutočniť v našom spôsobe života, aby sme zabezpečili trvalo udržateľnú budúcnosť a dlhodobú prosperitu.

Viac informácií

Požiadavky na poznatky o životnom prostredí v budúcnosti

Profil európskych údajov o životnom prostredí sa za posledných štyridsať rokov veľmi zmenil. Komplexnosť zhoršovania kvality životného prostredia si vyžaduje systematickejšiu analýzu a primerané údaje, z ktorých by sa mohlo vychádzať. Európska environmentálna agentúra (EEA) sa v posledných rokoch stále intenzívnejšie venuje takýmto systematickým analýzam. EEA pokračuje v odhaľovaní problematických tém a pomáha pri rozširovaní európskych poznatkov o životnom prostredí.

Viac informácií

Presun od odpadového hospodárstva k ekologickému hospodárstvu

Spôsob, akým v súčasnosti využívame zdroje, nie je udržateľný a zaťažuje našu planétu. Musíme umožniť prechod na obehové ekologické hospodárstvo presunom od politík týkajúcich sa odpadu a zamerať sa na ekodizajn, inovácie a investície. Výskum môže podporovať inovácie nielen vo výrobe, ale aj v obchodných modeloch a mechanizmoch financovania.

Viac informácií

Permalinks

Akcie dokumentu