следващ
предишен
елементи
Интервю — Замърсяване на почвите: обезпокоителното наследство на индустриализацията

Замърсяването на почвите е проблем, който е тясно свързан с общото ни минало и е част от историята за това как Европа първо се е превърнала в индустриален, а по-късно в екологичен лидер в света. Разговаряхме с Марк Кибълуайт, заслужил преподавател от Университета в Кранфийлд, Обединеното кралство, и един от водещите европейски експерти в областта на почвите, за да разберем по-добре проблема със замърсяването на почвите.

Прочетете повече

Промяна на хранителните навици, промяна на ландшафта — Земеделие и храна в Европа

По-голямата част от храната, която ядем, се произвежда на сушата и в почвата. Това, което ядем и как го произвеждаме, се е променило значително през последния век, заедно с европейския ландшафт и общество. Интензифицирането на селското стопанство даде възможност на Европа да произвежда повече храна и на по-достъпни цени, но за сметка на околната среда и традиционното земеделие. Сега е моментът да преосмислим отношението към храната, която поставяме в чиниите си, както и към земята и общностите, които я произвеждат.

Прочетете повече

Почвата, земята и изменението на климата

Изменението на климата оказва голямо въздействие върху почвата, а промените в използването на земята и почвата могат да ускорят или забавят изменението на климата. Без по-здрави почви и устойчиво управление на земята и почвата не можем да се справим с климатичната криза, да произвеждаме достатъчно храна и да се адаптираме към променящия се климат. Отговорът може да се крие в опазването и възстановяването на ключови екосистеми и даването на възможност на природата да улавя въглерода от атмосферата.

Прочетете повече

Земя и почва в Европа — Вечно разпростиращ се градски бетон?

Ландшафтът на Европа се променя. Градовете и техните инфраструктури се разширяват в продуктивни земеделски земи, като разделят ландшафта на по-малки райони и засягат дивата природа и екосистемите. В допълнение към фрагментирането на ландшафта, почвата и земята са изправени пред редица други заплахи: замърсяване, ерозия, уплътняване, запечатване, деградационни процеси и дори опустиняване. Ами ако можехме да рециклираме земята, която вече е усвоена от градовете и градската инфраструктура, вместо да усвояваме земеделска земя?

Прочетете повече

Увод — Земята и почвата: към устойчивото използване и управление на тези жизненоважни ресурси

Без здрава земя и почва не можем да живеем. Именно чрез земята произвеждаме по-голямата част от храната си и върху нея изграждаме домовете си. За всички видове — животни и растения, живеещи на сушата или във водата — земята е жизненоважна. Почвата — един от основните компоненти на земята — е много сложен и често подценяван елемент, изобилстващ от живот. За жалост начинът, по който в момента използваме земята и почвата в Европа и по света , не е устойчив. Това оказва значително въздействие върху живота на сушата .

Прочетете повече

Адаптирането към изменението на климата е от основно значение за бъдещето на селското стопанство в Европа

Силните горещини и екстремните метеорологични явления през изминалото лято поставиха нови климатични рекорди в Европа и още веднъж напомниха за значението на адаптирането към изменението на климата. Заедно с Блаж Курник, експерт от Европейската агенция за околна среда (ЕАОС) по въздействието на изменението на климата и адаптирането към него, обсъдихме новия доклад на ЕАОС, който бе публикуван по-рано този месец и е посветен на това как изменението на климата влияе върху селското стопанство в Европа.

Прочетете повече

Превръщане на устойчивостта в реалност: нови европейски политики предлагат уникална възможност

Новоизбраният председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен определи политическите приоритети на своя екип за следващите пет години. Европейският „Зелен курс“, който очертава по-амбициозни действия по отношение на кризите в областта на климата и биологичното разнообразие, заема централно място в дневния ред на Комисията. Европейските политики от дълго време са насочени към справяне с влошаването на състоянието на околната среда и изменението на климата, в резултат на което са налице някои успехи и някои неуспехи. Подкрепен от увеличаващите се призиви от страна на обществеността за действия, този нов политически мандат (заедно с новата Европейска комисия и новия Европейски парламент) предоставя уникална възможност за разширяване и ускоряване на екологичния и справедлив преход за Европа.

Прочетете повече

Земеделието на Европа: как да направим храните достъпни, здравословни и екологосъобразни

За да произвежда храни в достатъчни количества, Европа разчита на интензивното земеделие, което въздейства върху околната среда и нашето здраве. Може ли Европа да намери по-екологосъобразен начин за производството на храни? Зададохме този въпрос на Ибеле Хугевен, ръководител на група в Европейската агенция за околната среда, която проучва въздействието на използването на ресурсите върху околната среда и човешкото благоденствие.

Прочетете повече

Вода за селското стопанство

Ние се нуждаем от храна, а за производството ѝ е необходима чиста прясна вода. С нарастващите потребности в резултат на човешките дейности, от една страна, и изменението на климата, от друга, много региони, особено на юг, се борят за намиране на достатъчно ресурси на прясна вода, за да задоволят своите нужди. Как можем да продължим да произвеждаме храни, без да изчерпаме чистите водни ресурси в природата? По-ефективното използване на водата в селското стопанство със сигурност би помогнало в тази насока.

Прочетете повече

Водата в нашата храна — „високата цена“, която плащаме за поливното земеделие

Земеделието представлява тежко и все по-нарастващо бреме за водните ресурси на Европа, което поражда заплахи от недостиг на вода и увреждане на екосистеми. За да се постигне устойчиво потребление на вода в Европа е необходимо земеделските производители да получават подходящи ценови стимули, съвети и подкрепа.

Прочетете повече

Испанският плужек и други чуждоземни видове - Биологичното разнообразие в Европа изчезва с обезпокоителна скорост

Интересите Ви включват ли градинарство? Ако да и живеете в Централна или Северна Европа, то испанският плужек вероятно е един от личните Ви врагове. Плужекът, който безмилостно напада Вашите тревни площи и зеленчуци, изглежда имунизиран срещу мерките за контрол.

Прочетете повече

Ако биоенергетиката процъфти – Превключването от петрол на биоенергия не е лишено от рискове

Биоенергията не е новост. От хилядолетия хората горят дърва. Индустриалната революция в средата на XIX век изведе на преден план така наречените „изкопаеми горива”, основно въглища и петрол. Изкопаемите горива обаче стават все по-трудни за намиране и извличане, по-скъпи и предмет на напрегнати политически дебати.

Прочетете повече

Permalinks

Действия към документ