next
previous
items

Γενικός Διευθυντής του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Περιβάλλοντος (ΕΟΠ)

Οι ενδιαφερόμενοι για τη θέση του Γενικού Διευθυντή (Α/Θ) του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Περιβάλλοντος (ΕΟΠ) καλούνται να υποβάλουν αίτηση υποψηφιότητας. Ο ΕΟΠ, όργανο της Ευρωπαϊκής Ένωσης το οποίο ιδρύθηκε με βάση τον κανονισμό 1210/90 του Συμβουλίου (όπως τροποποιήθηκε από τον κανονισμό 933/99 του Συμβουλίου), εδρεύει στην Κοπεγχάγη.

Ο ΕΟΠ: Από την ίδρυσή του το 1994, ο ΕΟΠ αποτελεί την κύρια πηγή πληροφόρησης που χρησιμοποιούν η Ευρωπαϊκή Ένωση και τα κράτη μέλη της για την χάραξη περιβαλλοντικών πολιτικών. Κατά συνέπεια, ο ΕΟΠ συνδράμει καθοριστικά στην ανάπτυξη της Ευρώπης με βάση τις αρχές της αειφορίας. Ο υποψήφιος που θα επιλεχθεί θα πρέπει να επιδείξει τις ικανότητες και τα ηγετικά προσόντα που απαιτούνται για να εκπληρώσει ο ΕΟΠ τον στρατηγικό του ρόλο. Ο ΕΟΠ υποβοηθείται στο έργο του από ένα δίκτυο πληροφοριών και παρατηρήσεων σχετικά με το περιβάλλον εδραιωμένο στην Ευρωπαϊκή Ένωση, το Λιχτενστάιν, την Ισλανδία και τη Νορβηγία. Η διεύρυνση με 13 νέα μέλη θα αποτελέσει τo πρώτo κύριο μέλημα για τον νέο Διευθυντή. Περισσότερες πληροφορίες μπορούν να αναζητηθούν στην ιστοθέση του ΕΟΠ (www.eea.eu.int).

Περιγραφή θέσης: Ο Γενικός Διευθυντής είναι ο νόμιμος εκπρόσωπος του ΕΟΠ και αντιπροσωπεύει τον ΕΟΠ στις σχέσεις του με εξωτερικούς φορείς. Λογοδοτεί στο Διοικητικό Συμβούλιο. Ιδιαίτερα καθήκοντά του είναι:
— συνεργασία με το Διοικητικό Συμβούλιο για την ανάπτυξη και επίτευξη των στρατηγικών στόχων του ΕΟΠ στο περιβαλλοντικό πεδίο,
— διοίκηση, σε καθημερινή βάση, των 80 και πλέον μελών του προσωπικού του ΕΟΠ και του ετήσιου προϋπολογισμού του που ανέρχεται σε περίπου 20 εκατομμύρια ευρώ,
— επεξεργασία και διάδοση περιβαλλοντικών πληροφοριών,
— εκπόνηση του πολυετούς και των ετήσιων προγραμμάτων εργασίας,

Διορισμός: Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΕΟΠ θα διορίσει τον επιτυχόντα υποψήφιο βάσει πρότασης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Όροι πρόσληψης: Ο Γενικός Διευθυντής θα προσληφθεί ως προσωρινός υπάλληλος δυνάμει του άρθρου 2 του καθεστώτος που εφαρμόζεται επί του λοιπού προσωπικού των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων. Ο διορισμός θα γίνει στο επίπεδο A.2, για 5ετή θητεία, ανανεώσιμη, με ημερομηνία έναρξης την 1η Ιουνίου 2002.

Απαιτούμενα προσόντα:
— Αποφασιστικότητα και ηγετικά προσόντα για την εκπλήρωση της αποστολής του ΕΟΠ.
— Ικανότητα επικοινωνίας με τους υπευθύνους και εδραίωσης στενών εργασιακών σχέσεων.
— Αποδεδειγμένη ικανότητα διοίκησης ενός οργανισμού, τόσο σε στρατηγικό επίπεδο όσο και σε επίπεδο εσωτερικής διαχείρισης.
— Τουλάχιστον 15ετής πείρα στον τομέα του περιβάλλοντος, στον επιχειρηματικό ή ακαδημαϊκό κλάδο ή στη δημόσια διοίκηση.
— Άριστη γνώση τουλάχιστον μίας από τις επίσημες γλώσσες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και επαρκής γνώση μίας άλλης από αυτές. Η καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας θα αποτελέσει επιπλέον προσόν.
— Πτυχίο πανεπιστημιακών σπουδών.
— Ημερομηνία γέννησης μετά την 1.06.1942.
— Εις βάθος γνώση των οργάνων της ΕΕ, της περιβαλλοντικής πολιτικής της ΕΕ, των σχετικών διεθνών εξελίξεων και των άλλων συναφών με τις δραστηριότητες του ΕΟΠ πολιτικών.

Υπηκοότητα: μιας από τις χώρες μέλη του ΕΟΠ, συμπεριλαμβανομένων αυτών που βρίσκονται σήμερα στη διαδικασία κύρωσης της προσχώρησης, εφόσον η διαδικασία κύρωσης έχει ολοκληρωθεί τη στιγμή που το Διοικητικό Συμβούλιο του ΕΟΠ διορίσει τον επιλεχθέντα υποψήφιο.

Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να αποστείλουν επιστολή εκδήλωσης ενδιαφέροντος και βιογραφικό σημείωμα, τριών το πολύ σελίδων, στην ακόλουθη διεύθυνση, με συστημένη επιστολή, το αργότερο μέχρι τις 14 Σεπτεμβρίου 2001.

Ευρωπαϊκή Επιτροή
Γενική Διεύθυνση Προσωπικού και Διοίκησης
Μονάδα «Οργανόγραμμα και Διοικητικά Στελέχη»
MO34 5/105 — EEA
Rue de la Loi/Wetstraat 200
B-1049 Βρυξέλλες

Περισσότερες πληροφορίες μπορούν να αναζητηθούν στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση: env-eea@cec.eu.int, με την προϋπόθεση ότι η αναζήτηση θα γίνει μέχρι τις 7 Σεπτεμβρίου 2001.

Permalinks

Document Actions