next
previous
items

ANUNŢ POST VACANT 7-2002

Agenţia Europeană de Mediu organizează procedura de selectare în scopul întocmirii unei liste de rezerve pentru:

Nr. referinţă EEA/B/2002/6 – Asistent proiect – Agent temporar (B5/B4)

Descrierea postului:

Asistenţii de proiect vor trebui să presteze activităţi secretariale şi/sau suport tehnic pentru conducerea Agenţiei Europene de Mediu şi pentru comitetul ştiinţific din cadrul Agenţiei Europene de Mediu, să se ocupe cu dezvoltarea programului de lucre şi cu activităţil de mediu sau sectoriale.

Atribuţii:

Atribuţiile ce trebuie îndeplinite de către asistenţii de proiect vor include următoarele:

  • Activităţi de secretariat pentru bordul de coordonare, biroul de conducere şi echipa managerială din cadrul Agenţiei Europene de Mediu;
  • Activităţi de secretariat pentru comitetul ştiinţific al Agenţiei Europene de Mediu;
  • Furnizarea de suport tehnic în vederea elaborării programului de lucru al Agenţiei Europene de Mediu;
  • Asistarea coordonatorilor de proiect în vederea elaborării şi implementării proiectelor (de exemplu editare, procesarea datelor statistice, menţinerea şi asigurarea accesului la bazele de date asigurarea legoturai cu retearea de experti);
  • Pregătirea şi acordarea de asistenţă la organizarea şi buna derulare a întrevederilor şi conferinţelor;
  • Coordonarea şi pregătirea materialelor pentru rapoarte şi prezentări;
  • Utilizarea reţelei intranet, extranet şi a sitului web din cadrul Agenţiei Europene de Mediu (organizarea documentelor, asigurarea drepturilor de membru la siturile protejate cu parolă);
  • Organizarea şi derularea de mici prezentări.

Pregătire şi experienţă:

  • Pregătire post-liceală sau experienţă echivalentă;
  • Experienţă de minimum 3 ani, cu relevanţă în ceea ce priveşte una din primele patru atribuţii enumerate mai sus;
  • Cunoştinţe în ceea ce priveşte instituţiile şi activităţile din cadrul Uniunii Europene;
  • Experienţă în ceea ce priveşte organizarea de întrevederi, seminarii şi conferinţe;
  • O bună cunoaştere şi utilizare a tehnologiei informaţiei în vederea îndeplinirii atribuţiilor de serviciu;
  • Spirit de iniţiativă şi capacitate de organizare a timpului propriu şi a resurselor;
  • Orientarea către îndeplinirea atribuţiilor de serviciu, tact şi abilitate de a lucra în cadrul unor echipe multiculturale.

Condiţii de eligibilitate:

Candidaţii ce participă la selecţie trebuie să îndeplinească următoarele cerinţe generale, la data limită stabilită pentru primirea cererilor:

  • Să fie cetăţeni ai uneia dintre ţările membre ale Agenţiei Europene de Mediu (statele membre din Uniunea Europeană plus Islanda, Liechtenstein, Norvegia, Bulgaria, Republica Cehă, Estonia, Ungaria, Letonia, Lituania, Polonia, Romania, Republica Slovacă, Slovenia, Cipru, Malta, şi Turcia). Recrutarea de personal din cadrul ţărilor noi membre se va face nu mai după ratificarea acordului de aderare la Agenţia Europeana de Mediu;
  • Să îndeplinească cerinţele legate de pregătirea profesională, aşa cum au fost descrise în cadrul secţiunii "Pregătire şi experienţă";
  • Să se bucure de drepturi depline ca cetăţean;
  • Să fi îndeplinit cerinţele impuse de lege referitoare la serviciul militar;
  • Să îndeplinească cerinţele cu privire la genul de persoană potrivită pentru atribuţiile de serviciu avute în vedere;
  • Să cunoască bine una din limbile ţărilor membre ale Agenţiei Europene de Mediu şi să cunoască satisfăcător o a doua limbă din cele menţionate mai sus. Este de preferat o bună cunoaştere a limbii engleze.

Procedura de înscriere:

Pentru înscriere, candidaţii trebuie să folosească obligatoriu formularul de înscriere în vederea ocupării unui post în cadrul Agenţiei Europene de Mediu, care poate fi obţinut astfel:

  • 1. De pe internet: formularul de înscriere în vederea ocupării unui post în cadrul Agenţiei Europene de Mediu, precum şi textul acestui anunţ se pot printa de pe pagina web a Agenţiei Europene de Mediu la: DOWNLOAD
  • 2. Contactând-o pe D-ra Birgitta Døssing (e-mail: birgitta.dossing@eea.eu.int,
    fax: +45 33 36 72 71, telefon: +45 33 36 72 22).

Formularul de înscriere, completat şi semnat, cuprinzând în clar numărul de referinţă al postului atât pe formular, cât şi pe plic, trebuie returnat, împreună cu documentaţia cerută, la următoarea adresă:

European Environment Agency
Personnel Department
Kongens Nytorv, 6
DK-1050 Copenhagen K
Denmark

Formularul de înscriere poate fi luat în considerare numai dacă:

  • este trimis înainte de data limită specificată (data de pe ştampila poştei este considerată ca probă);
  • este completată citeţ, semnată şi datată;
  • sunt ataşate fotocopii după diplomele care prezintă importanţă pentru postul respectiv;
  • este ataşată o copie a unui document care atestă nationalitatea candidatului (de exemplu paşaportul);
  • numărul de referinţă al postului este indicat atât în formular, cât şi pe plic.

Data limită pentru primirea înscrierilor:

16-12-2002

Agenţia este o instituţie ce oferă şanse egale tuturor.

Locul de desfăşurare al activităţii va fi Copenhaga.

Permalinks

Document Actions